Skutki impetu były jednak większe, niż przewidywaliśmy i 22 maja indeks Nikkei 225 wzrósł o dodatkowe 26,1%, osiągając kwartalne maksimum na zamknięciu na poziomie 15 627.

Następnie 23 maja do zamknięcia notowań indeks Nikkei 225 spadł o 9,2% w stosunku do maksimum dziennego. Spowodował to najprawdopodobniej słabszy niż oczekiwano wynik wskaźnika HSBC flash PMI dla sektora wytwórczego dla Chin, a sytuację pogorszyły wezwania do uzupełnienia depozytu i ogólne realizowanie zysków. W następnych dwóch tygodniach indeks Nikkei 225 spadł o niemal 20%, dosłownie wymazując zyski z całego kwartału.

Pytanie brzmi, czy w przypadku akcji japońskich dotychczasowe ruchy cen stanowiły zdarzenie o charakterze spekulacyjnym, czy też Abenomika w istocie toruje drogę do sekularnej hossy. Słabszy jen spowodował zwiększenie eksportu o 16,5% od listopada 2012 r., a poziom zaufania wśród gospodarstw domowych osiągnął najwyższe poziomy od 2007 r. Sprzedaż w tokijskich centrach handlowych w czerwcu wzrosła o 9,4% w ujęciu rok do roku, co stanowi najwyższy poziom od 1990 r. po usunięciu gwałtownych skoków będących konsekwencją trzęsień ziemi. W istocie wydaje się, że Abenomika i nowa polityka pieniężna Bank of Japan, mająca na celu przywrócenie gospodarki do poprzedniego stanu, na razie jest skuteczna.
Szacowane przez konsensus zyski na rok fiskalny 2015 r. na indeksie Nikkei 225 wzrosły o 24,4% od początku roku, co odzwierciedla rosnące oczekiwania w stosunku do spółek japońskich. Szacowany konsensualny wzrost PKB w 2013 r. zwiększył się z 0,7% do 1,8% od grudnia, natomiast szacunki na 2014 r. wynoszą 1,4% - wzrost z 1% - oraz wskazują na rosnące zaufanie wobec nowej polityki gospodarczej rządu.

Biorąc pod uwagę akceptację obecnej polityki Japonii przez państwa G20, w tym „thumbs-up” ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego, nowa polityka najprawdopodobniej będzie kontynuowana. Ponadto, po zdecydowanej wygranej koalicji rządzącej premiera Shinzo Abego w ostatnich wyborach do izby wyższej parlamentu, Japonia ma najsilniejszy rząd od wielu lat. Fundamenty pod lepszą przyszłość Japonii wydają się już położone.

Reklama

Pomimo lepszych danych fundamentalnych indeks Nikkei 225 ma najwyższe prognozowane mnożniki wyprzedzające ze wszystkich rozwiniętych indeksów akcji, tj. 16,3x dla zysków na rok fiskalny 2015 r., a impet spowalnia w odniesieniu do innych rozwiniętych rynków akcji. W efekcie akcje japońskie zostały niedawno zepchnięte do narożnika i stanowią najmniej preferowany rynek akcji w ramach naszego modelu.