Komisja Europejska nałoży na największe banki grzywnę o wartości 1,7 mld euro. Na liście ukaranych są Citigroup, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland (RBS), JPMorgan, Barclays i Societe Generale.

Największa kara została nałożona na Deutsche Bank, który zapłaci 725 mln euro. Nieco mniej, bo 446 mln euro, zapłaci Societe Generale, zaś RBS będzie musiał wyłożyć 391 mln euro. Grzywny dla pozostałych instytucji finansowych są już znacznie niższe i nie przekraczają 100 mln euro.

>>> Czytaj też: JPMorgan zapłaci 13 mld dol. za wprowadzanie klientów w błąd

Manipulacje stopą LIBOR

Reklama

To największa tego typu kara dla banków. Komisja Europejska postanowiła ukarać instytucje finansowe za uczestnictwo w nielegalnych kartelach manipulujących wskaźnikami LIBOR i EURIBOR, czyli kluczowymi stopami procentowymi na światowych rynkach finansowych.Taka zmowa banków jest sprzeczna z unijnym prawem.

>>> Czytaj też: Royal Bank of Scotland ukarany za mainipulację LIBOR-em

„Cztery z tych instytucji uczestniczyły w zmowie dotyczącej wskaźników w strefie euro. Sześć banków zmówiło się co do stóp kredytów udzielanych w jenach" - poinformował unijny komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia. W dwóch przypadkach Komisja Europejska skorzystała z możliwości zawarcia porozumienia, dzięki czemu kary zmniejszono o 10 proc.

"To co jest szokujące w skandalach LIBOR i EURIBOR jest nie tylko manipulowanie stopami procentowymi przez instytucje finansowe, ale także zmowa różnych graczy finansowych, które powinny ze sobą konkurować. Przez dzisiejszą decyzję, chcemy wyraźnie pokazać, że Komisja będzie walczyć z kartelami. - dodał Almunia.

Komisja Europejska prowadzi kolejne dochodzenie w sprawie innych banków. Jeśli zastrzeżenia Komisji się potwierdzą, ukarane zostaną także następne instytucje finansowe.

>>> Czytaj też: Wilkowicz: Daleko nam do takich afer finansowych jak na Zachodzie