Nadal utrzymuje się niepewność, co do perspektyw wyraźnego ożywienia amerykańskiej gospodarki mimo poprawiających się fundamentów jej wzrostu – dobrze pokazały to opublikowane w poniedziałek po południu dane nt. wskaźnika ISM dla usług, który spadł w grudniu do 53 pkt. W efekcie rentowności amerykańskich obligacji idą od kilku dni w dół – rynek zdaje się wyceniać, że proces ograniczania QE3 będzie łagodny. To jednak nie przekłada się zbytnio na notowania dolara – indeks BOSSA USD wciąż oscyluje blisko oporu na 69,00 pkt., którego złamanie może dać pretekst do mocniejszego ruchu na tej walucie. To sugerowałoby bardziej prodolarową wymowę jutrzejszych zapisków z grudniowego posiedzenia FED, a także dość dobre dane z rynku pracy w piątek…

Rzut oka na tygodniowy wykres koszykowego BOSSA USD i widać, że kluczowe wydarzenia (złamanie oporu na 69 pkt.) mogą rozegrać się już w najbliższych dniach. Zwróćmy uwagę na to, że może być ono połączone z pokonaniem spadkowej linii na wskaźniku MACD, co wzmocni siłę potencjalnego ruchu dolara.

Oczywiście w centrum uwagi rynków nie będą tylko informacje z USA. Rosną obawy związane z sytuacją w Chinach – po tym jak oba wskaźniki PMI, przemysłowy i usługowy okazały się być w grudniu słabsze od oczekiwań. Rynek ma coraz więcej obaw, czy tamtejszym władzom uda się „ambitna” przebudowa struktury wzrostu gospodarczego. Zdaniem George’a Sorosa (pisze o tym wczorajszy Guardian) Chiny to jedno z największych ognisk ryzyka dla rynków na nadchodzący rok.

Obserwujmy też sytuację w Europie. Słabsze dane PMI dla usług w Wielkiej Brytanii (spadek w grudniu do 58,8 pkt. z 60 pkt.) to sygnał, że rynek miał wcześniej nadmierne oczekiwania, co do poprawy sytuacji na Wyspach i jednocześnie dobry pretekst do dalszej przeceny funta. Nie widać też wyraźnych powodów do zakupów euro. Usługowe PMI, jakie poznaliśmy wczoraj, rozczarowały, a szacunki dotyczące inflacji HICP, jakie poznaliśmy dzisiaj o godz. 11:00 rano, dają (przynajmniej teoretycznie) furtkę do dalszych działań Europejskiego Banku Centralnego. To, co zrobi (powie) Mario Draghi, przekonamy się już w najbliższy czwartek.

Reklama

Kalendarz na popołudnie jest ubogi – mamy zaplanowane jedynie wystąpienia dwóch członków FED – Erica Rosengrena o godz. 14:30 i Johna Williamsa o godz. 20:10.
Dzienny wykres EUR/USD pokazuje, że odreagowanie jakie obserwowaliśmy wczoraj, to raczej element korekty w trendzie spadkowym, jaki rozpoczął się wraz z Nowym Rokiem. Silny opór, którego naruszenie nie będzie łatwe to okolice 1,3645-55 (dobrze widoczny na wykresie). Tym samym naruszenie okolic 1,3624, jakie miało miejsce w końcu zeszłego tygodnia, nie było błędnym sygnałem. Kierunek w stronę minimum z listopada ub.r. (rejon 1,33) został już obrany.

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.