Unia Europejska przyjęła propozycję Rosji dotyczącą konsultacji na temat bezpieczeństwa energetycznego i tranzytu gazu. Gotowość do rozmów wyraził, w imieniu wszystkich krajów Wspólnoty, szef Komisji Europejskiej - odpowiadając na list prezydenta Putina z 10 kwietnia. Jose Manuel Barroso napisał, że stawką jest tu wiarygodność Rosji jako dostawcy gazu.
Szef Komisji odniósł się do ostrzeżeń ze strony Rosji dotyczących częściowego lub całkowitego przerwania dostaw gazu na Ukrainę w związku z długiem Kijowa wobec Gazpromu.

Barroso podkreślił, że takie zapowiedzi są powodem poważnego zaniepokojenia ze strony Unii Europejskiej i przypomniał, że Gazprom ma obowiązek wypełnić kontrakty gazowe zawarte z państwami członkowskimi.

W Polsce bezpieczeństwa strategicznego broni wywiad. Według raportu ABW Polska w ubiegłym roku wyrzuciła trzech zagranicznych szpiegów, szczególnie intensywnie działają w Polsce oficerowie wywiadu Rosji i Białorusi. Polska strategia energetyczna zagrożona. Oto, jak obce służby specjalne inwigilują Polskę

Konsultacje być może zapobiegną "skrajnemu scenariuszowi"

Reklama

- Pozostanie wiarygodnym dostawcą gazu byłoby wyraźnie w interesie Rosji, w świetle wydarzeń na międzynarodowym rynku gazu - napisał Barroso. Dodał, że Europa jest gotowa do trójstronnych konsultacji na ten temat co - jak podkreślił - powinno pomóc uniknąć "skrajnego scenariusza" i zabezpieczyć dostawy gazu, a zarazem ułatwić współpracę nad modernizacją ukraińskiej sieci przesyłowej.

Szef Komisji wezwał Rosję do powstrzymania się od wszelkich jednostronnych działań , które by podważały jej wiarygodność jako partnera. Przypomniał, że jeśli Moskwa się na takie zdecyduje - zgodnie z "mechanizmem wczesnego ostrzegania" - musi uprzednio poinformować o tym Brukselę.

Barroso wyraził przekonanie, że konstruktywne rozmowy na temat wspólnych działań przyniosą rozwiązanie obecnego kryzysu.

Tymczasem na Ukrainie pojmano już 23 rosyjskich szpiegów. Na jaw wychodzą szczegóły bardzo precyzyjnie zaplanowanej operacji rosyjskiego wywiadu, do której jednak nie przyznaje się Putin. Pojedynek wywiadów na Ukrainie. CIA ściga szpiegów Putina

ikona lupy />
Władimir Putin / Bloomberg / Andrey Rudakov