Klienci UPC mają wolny Internet, jeśli podłączają się do niego przez domowe WiFi. Płacą za 60 Mb/s, ale korzystają tylko z 3 Mb/s. O sprawie bardzo wolnego WiFi u tego operatora pisaliśmy w połowie w maja.

Wówczas rzecznik prasowy UPC Michał Fura poinformował, że nasz artykuł zawierał nieprawdziwe stwierdzenia. - By zwiększyć bezpieczeństwo klientów – wgraliśmy nową wersję oprogramowania i na modelu TC7200 zaobserwowaliśmy jednostkowe przypadki, w których najnowsza wersja oprogramowania niewystarczająco współpracuje z kilkoma modelami kart sieci WiFi. I to może skutkować obniżoną prędkością na WiFi – na swoim blogu napisał Fura.

>>> Czytaj także: Polscy programiści podbijają świat. Wygrali Mistrzostwa Świata w Kodowaniu

W piątek w sprawie feralnych routerów zabrała głos Netia, która także wypożycza te urządzenia swoim klientom. Karol Wieczorek, Rzecznik Netii oznajmił, że u tego operatora routery Technicoloru spisują się bez zarzutu i jego zdaniem, jakiekolwiek zakłócenia w ich prawidłowym funkcjonowaniu nie wiążą się z wgraniem oprogramowania zwiększającego bezpieczeństwo klientów. Wieczorek sądzi, że kłopoty UPC wiążą się z wdrażaniem u tego operatora Wi-Free – usługi polegającej na dzieleniu się dostępem do sieci z innymi klientami UPC. Wi-Free to sieć hotspotów, którą tworzą modemy Wi-Fi użytkowników Internetu UPC. Modemy klientów operatora tworzą dwa pasma: prywatne, do korzystania z internetu domowego oraz zewnętrzne, które będzie udostępnione innym użytkowników sieci UPC.

Reklama

Rzeczywiście screeny testów prędkości opublikowane przez Netię dowodzą, że routery Technicoloru działają w tej sieci bez zarzutu. Oto wyniki testu (profil 300/10), wykonanego po kablu na komputerze z kartą Gigabit Ethernet:

ikona lupy />
Testu routera Technicolor (profil 300/10), wykonanego po kablu na komputerze z kartą Gigabit Ethernet / Forsal.pl

Wyniki testów na komputerach wyposażonych w karty ethernetowe starszego typu (Fast Ethernet), choć nominalnie łączą się z prędkością 100 Mb/s, w przypadku większości z kilkudziesięciu testowanych instalacji najczęściej pokazują od 40 do 60 Mb/s download i około 10 Mb/s upload.

>>> Czytaj także: Druk 3D: Polscy producenci drukarek walczą o globalny rynek

Wyniki testów dla sieci WiFi w paśmie 2,4 GHz przy mocnym sygnale oscylują średnio w granicach 30 - 40 Mb/s down i 10 Mb/s up. Dużo lepiej jest w przypadku połączenia w paśmie 5 GHz, gdzie realne jest zbliżenie się do 100 Mb/s, co pokazują testy wykonane przez mnie przy pomocy aplikacji Speedtest.net na iPhone 5 (poniżej):

ikona lupy />
Test routera przy pomocy aplikacji Speedtest.net na iPhone 5 / Forsal.pl