"Der Spiegel” powołuje się na źródła zbliżone do niemieckiego rządu i do dowództwa NATO. Jak czytamy, za zerwaniem umowy NATO-Rosja z 1997 roku jest - obok Polski i krajów bałtyckich - także Kanada. Przeciwne są jednak Niemcy. Ale niemieccy dyplomaci przyznają, że wobec coraz bardziej agresywnej polityki Rosji, Niemcom coraz trudniej będzie forsować swoje stanowisko w tej sprawie.

ikona lupy />
NATO / ShutterStock

Gazeta „Frankfurter Allgemeine Zeitung” donosi tymczasem, że NATO już planuje wzmocnienie swojej obecności wojskowej we wschodnich krajach Paktu. Na najbliższym szczycie NATO ma zostać podjęta decyzja o utworzeniu pięciu nowych baz w tym regionie. Sojusz ma także powołać oddział szybkiego reagowania w sile 4 tysięcy żołnierzy, który w ciągu kilku dni byłby gotowy do przerzucenia na wschód.

>>> Czytaj też: Ukraina i Rosja wymieniają jeńców. Słynny na cały świat brak znajomości topografii Rosjan

Reklama

Van Rompuy: "Musimy działać szybko". Sankcje gotowe w ciągu 7 dni

Możliwe nowe sankcje wobec Rosji. Unijni przywódcy na szczycie w Brukseli upoważnili Komisję Europejską, by pilnie przygotowała nowe propozycje restrykcji w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i dalszych dostaw broni dla prorosyjskich separatystów..

Propozycje dotyczące rozszerzenia sankcji wobec Rosji mają być gotowe w ciągu tygodnia - zapowiedział szef Rady Unii Europejskiej Herman Van Rompuy - Wszyscy są świadomi, że musimy działać szybko, biorąc pod uwagę rozwój sytuacji na Ukrainie - powiedział van Rompuy. W podobnym tonie mówił szef Komisji Europejskiej Jose Barroso, ale jednocześnie dodawał: - Sankcje nie są rozwiązaniem same w sobie, ale są sposobem by pokazać władzom Rosji, że w XXI wieku takie działania są nie do zaakceptowania - powiedział Portugalczyk.

O obecnej sytuacji na Wschodniej Ukrainie osobiście poinformował wczoraj unijnych przywódców ukraiński prezydent Petro Poroszenko.

- Myślę, że jesteśmy bardzo blisko momentu, po którym nie będzie już odwrotu, po którym będzie otwarta wojna - powiedział Poroszenko. Dotychczasowe sankcje sektorowe wobec Rosji, wprowadzone przez Unię 1 sierpnia, obejmują embargo na broń, ograniczenia przepływu kapitału, technologii i sprzętu podwójnego, wojskowego i cywilnego, zastosowania.