Wzrost PKB (niewyrównany sezonowo) spowolnił do 3,3 proc. rok do roku w III kw. 2014 r. (wobec 3,5 proc. rok do roku w poprzednim kwartale), przy czym popyt krajowy odnotował wzrost o 4,9 proc. (wobec 5,6 proc. w II kw. 2014 r.) - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

W połowie listopada GUS podał w szybkim (eksperymentalnym) szacunku, że PKB wzrósł o 3,3 proc. rok do roku w III kw. bieżącego roku.

"Głównym czynnikiem wzrostu PKB w III kwartale 2014 r. był popyt krajowy. Utrzymał się negatywny, ale nieco słabszy niż w poprzednim kwartale, wpływ popytu zagranicznego" - głosi komunikat.

W III kwartale 2014 r. wzrost popytu krajowego w skali roku wyniósł 4,9 proc. i był wolniejszy od notowanego w II kwartale br. (5,6 proc.). Na wzrost popytu krajowego złożył się, utrzymujący się od I kwartału tego roku wysoki wzrost akumulacji - o 12,0 proc. (wobec 18,1 proc. w II kwartale bieżącego roku), w tym wzrost popytu inwestycyjnego o 9,9 proc. (w II kwartale 8,7 proc.). Nieco umocnił się wzrost popytu konsumpcyjnego, podkreślił GUS.

Reklama

>>> Czytaj też: Rekord ćwierćwiecza. Od upadku PRL nie było tak wysokiego zatrudnienia

Spożycie ogółem w III kwartale 2014 r. wzrosło o 3,3 proc. (wobec 3,1 proc. w II kwartale tego roku), w tym spożycie indywidualne o 3,2 proc.

"W efekcie dodatni wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł 4,9 pkt proc. wobec 5,4 pkt proc. w II kwartale tego roku. Dodatni wpływ spożycia ogółem wyniósł 2,7 pkt. proc. wobec 2,5 pkt proc. w II kwartale br. Na dalsze umocnienie pozytywnego wpływu spożycia ogółem złożyły się dodatnie wpływy spożycia indywidualnego +2,0 pkt proc. i spożycia publicznego +0,7 pkt proc" - czytamy w komunikacie.

"Dodatni wpływ akumulacji wyniósł +2,2 pkt proc., w rezultacie umocnienia się pozytywnego wpływu popytu inwestycyjnego (do +1,8 pkt proc.) i dodatniego, ale znacznie mniejszego niż w II kwartale br., wpływu przyrostu rzeczowych środków obrotowych (+0,4 pkt. proc.). Zmniejszył się ujemny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego i wyniósł -1,6 pkt proc. wobec -1,9 pkt proc. w II kwartale bieżącego roku" - napisał dalej Urząd.

W III kwartale 2014 r. produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,4 proc.

W ujęciu niewyrównanym sezonowo, wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w III kw. 2014 r. wzrosła o 3,1 proc. rok do roku - podano także w komunikacie.

"Wartość dodana brutto w przemyśle wzrosła o 3,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r., natomiast w budownictwie wzrosła odpowiednio o 3,2%. Wartość dodana brutto w handlu i naprawach wzrosła o 3,5 proc., a w transporcie i gospodarce magazynowej wzrosła o 7,2 proc. Wartości dodana brutto w działalności finansowej i ubezpieczeniowej pozostała na niezmienionym poziomie w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r." - czytamy dalej.

Akumulacja brutto w III kwartale 2014 r. wzrosła o 12,0 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r., w tym nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 9,9 proc. Stopa inwestycji (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) wyniosła 18,8 proc. wobec 18,0 proc. przed rokiem, podał także GUS.

ikona lupy />
Produkt Krajowy Brutto wyrównany sezonowo - dynamika realna, kwartał poprzedni = 100, źródło:GUS / Media
ikona lupy />
Dynamika realna produktu krajowego brutto (analogiczny okres roku poprzedniego = 100, ceny stałe roku poprzedniego), źródło: GUS / Media