Firma obcięła roczną dywidendę, pod znakiem zapytania postawiła też realizację planów wydobywczych na obecny rok z powodu strajków w kilku kluczowych kopalniach - podaje portal rttnews.com.

Zysk firmy spadł z 659,6 mln do 459,8 mln dol. Cena za akcję wynosi 46,6 centa w porównaniu do 66,9 centa w zeszłym roku. Wyłączając 142,2 miliona dol. rezerwy z tytułu podatku odroczonego, zysk netto spadł o 8,7 proc. do 602 mln dol.

Przychody spadły natomiast o 11,4 proc. do 5,29 mld dol., głównie na skutek spadku cen miedzi o 8,5 proc., jak również mniejszego wolumenu sprzedaży tego surowca.

Zarząd Antofagasty zarekomendował wypłatę końcowej rocznej dywidendy na poziomie 9,8 centa za akację. Daje to łączną roczną dywidendę na poziomie 21,5 centa. W 2013 roku łączne dywidendy zamknęły się w kwocie 95 centów za akcję, a roczna (końcowa) stanowiła znaczną część całkowitej (86,1 centa).

Na początku marca doszło do protestów załogi kopalni Los Pelambres, dopiero w zeszłym tygodniu osiągnięto porozumienie kończące akcję protestacyjną. Kopalnia ma zacząć normalną pracę w nadchodzących dniach. Firma zaznacza, że obecne problemy finansowe mają związek z gwałtownymi spadkami cen miedzi na początku roku. Przewiduje też dużą zmienność cen w całym 2015.

Sytuacja na rynku miedzi zależy w głównej mierze od Chin. Jeżeli utrzymają one wzrost na planowanym poziomie 7 proc. rynek będzie najprawdopodobniej utrzymywał się w stanie równowagi. Nie powinno więc dochodzić do sytuacji, w których firma będzie musiała zmagać się z dużymi nadwyżkami surowca.

>>> Polecamy: Wahania cen na rynku miedzi. Inwestorzy oceniają siłę gospodarki USA