Brazylijska firma private equity 3G Capital i należąca do Warrena Buffetta spółka Berkshire Hathaway, do których należy H.J. Heinz, zdecydowały się na przejęcie koncernu Kraft Foods i połączenie go z producentem ketchupów. Nowy koncern ma nosić nazwę Kraft Heinz Co.

Akcjonariusze Heinz otrzymają 49 proc. udziałów w połączonej spółce i specjalną dywidendę w gotówce w wysokości 16,5 dol. za akcję. Berkshire i 3G zainwestują w Kraft Heinz Co. dodatkowo 10 mld dol. – poinformowały koncerny w komunikacie.

„To jest transakcja w moim typie – łączenie dwóch światowej klasy organizacji i wzrost wartości dla akcjonariuszy. Jestem podekscytowany możliwościami, jakie otworzy ta fuzja” – napisał w oświadczeniu Warren Buffett, prezes Berkshire Hathaway.

>>> Czytaj też: Polska produkcyjnym hubem Amerykanów? Heinz inwestuje w Pudliszkach

Koncern Heinz – największy na świecie producent ketchupu i właściciel polskiej marki „Pudliszki”, trafił w ręce Berkshire Hathaway i 3G Capital w lutym 2013 roku. Heinz został sprzedany za 28 mld dol. Transakcja Buffeta była największym przejęciem w historii branży spożywczej.

Kraft Food jest jednym z największych producentów na rynku spożywczym w Ameryce Północnej. Należą do niego takie marki, jak Planters, Philadelphia, czy Maxwell House.