• Wbrew powszechnym oczekiwaniom, RBA utrzymuje stopy bez zmian
• Już wkrótce AUD może osłabnąć ze względu na pogorszenie koniunktury gospodarczej
• W oczekiwaniu na recesję w Australii ceny surowców powinny pozostać niskie
• USD odporny pomimo rozczarowującego raportu w sprawie zatrudnienia

W nocy Reserve Bank of Australia wstrząsnął rynkiem: wbrew powszechnym oczekiwaniom, w tym moim, nie przeprowadził cięcia stóp z 2,25% do poziomu 2,00%. Prezes Stevens i spółka podtrzymali swoje stanowisko dotyczące dalszego luzowania, natomiast wstrzymali się z cięciami do czasu uzyskania większej ilości danych.

W dłuższej perspektywie ruch RBA nie wpływa na negatywną dynamikę australijskiej gospodarki wynikającą z niższych cen surowców, dlatego jego efekty w najbliższych dniach powinny osłabnąć, podobnie jak kurs AUD – być może w mniejszym stopniu w takich parach, jak AUD/NZD, w których spadek w bieżącym cyklu mógł się już zakończyć. Należy podkreślić, że Australia nie odnotowała ujemnej stopy wzrostu PKB (w ujęciu rok do roku) od 1991 r. Jeżeli jednak ceny surowców pozostaną na tak niskim poziomie, a kredyty nieuchronnie wzrosną, możemy spodziewać się recesji.

Opublikowany w piątek słaby raport w sprawie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych nie spowodował kontynuacji w dół, co udowadnia odporność USD, wzmocnioną jeszcze przez wczorajsze – zgodne z przewidywaniami – wyniki badania sektora niewytwórczego ISM, które wyniosły ponad 55 punktów. W kwietniu czeka nas interesująca seria danych, ponieważ okres zakłóceń spowodowanych warunkami pogodowymi już się zakończył; zakładamy, że jeden niekorzystny miesiąc można uznać za jednostkowe odchylenie.

Spokój, jaki panował w piątek, sugeruje, że USD może jeszcze pozostać w zawieszeniu, ponieważ musimy najpierw zamknąć istotne poziomy wsparcia dla USD we wszystkich parach, od EUR/USD i USD/JPY po GBP/USD i USD/CAD.

Uwaga na dzisiejsze posiedzenie Bank of Japan; w związku z regionalnymi wyborami w kwietniu, oczekiwania nie są wysokie, jednak wyraźnie widać już, że docelowy poziom inflacji przyjęty przez BoJ pozostaje w sferze marzeń – od podwyżki VAT w kwietniu 2014 r. trwa deflacja pomimo słabszego JPY.

Analiza taktyczna pary EUR/USD sugeruje, że zamknięcie powyżej poziomu 1,1000, a w istocie powyżej poziomu 1,1050, stanowiłoby zdecydowaną zachętę dla byków, natomiast niedźwiedzie przekonałby spadek poniżej obszaru 1,0900 odnotowanego po publikacji raportu w sprawie zatrudnienia w ubiegły piątek. Jeszcze bardziej przekonujący byłby ruch przez linię zniesienia Fibonacciego o 0,618, poniżej poziomu 1,0850.

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: waluta jest bardzo odporna, biorąc pod uwagę słaby piątkowy raport w sprawie zatrudnienia. Wiele par z USD nadal pozostaje w zawieszeniu. Wydaje się, że opublikowany jutro protokół z posiedzenia FOMC będzie głównym wydarzeniem ryzyka dla USD w tym tygodniu; niezbędna jest umiarkowana retoryka odpowiadająca obecnie bardzo łagodnej ocenie Fed pod przewodnictwem Yellen przez rynek.

EUR: wydaje się, że w parze EUR/USD sprzedający ustawili się w kolejce w obszarze 1,1000+ w oczekiwaniu na przekonujący zwrot akcji w dowolnym kierunku w tej parze. W tym tygodniu główny nacisk położony jest na Grecję i możliwy powrót ryzyka w ogonie rozkładu w UE.

JPY: dzisiejszej nocy odbędzie się posiedzenie BoJ, z którym nie wiążą się większe oczekiwania. JPY nadal wydaje się wersją niższej bety dolara amerykańskiego – co jest dziwne, ale należy przyjąć to do wiadomości do czasu ewentualnej zmiany i ruchu w parze USD/JPY przynajmniej powyżej poziomu 120,50 lub poniżej poziomu 118,50.

GBP: waluta podejmuje próby zwrotu względem EUR po utrzymaniu oporu na poziomie 0,7385 w ubiegłym tygodniu. Uwaga na dzisiejszy odczyt PMI w brytyjskim sektorze usługowym.

CHF: uwaga na dzisiejszy raport w sprawie szwajcarskich rezerw dewizowych i ewentualne odnowienie zainteresowania sprzedażą CHF. W przypadku ponownego umocnienia USD możliwy jest wzrost w parze USD/CHF – uwaga na obszar 0,9500 i szybko rosnącą 200-dniową średnią ruchomą, która obecnie znajduje się w okolicach poziomu 0,9450.

AUD: znaczny wzrost ubiegłej nocy wyeliminował z gry poziomy masowej sprzedaży w wielu parach z AUD, jednak brak realnej reakcji stóp AUD i fakt, iż RBA podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące luzowania, wskazuje na to, że wzrost ten nie będzie stabilny.

CAD: para USD/CAD mocno traci w efekcie wzrostu cen ropy, jednak w przypadku rajdu USD przedział w rejonach poziomu 1,2400 może się utrzymać. Inwestujący w CAD powinni uważać na piątkowy raport w sprawie zatrudnienia.

NZD: w nocy waluta istotnie straciła na wartości względem AUD w związku z zaskakującą decyzją RBA. Gwałtowny spadek w parze NZD/USD pobudzi apetyt niedźwiedzi, w szczególności w przypadku kontynuacji spadku poniżej obszaru 0,7450/00

SEK: dziś rano odczyt PMI w sektorze usługowym okazał się mocny, a zaraz po nim nastąpią kolejne odczyty – zobaczymy, czy próba przełamania powyżej poziomu 9,35 w parze EUR/SEK w ubiegłym tygodniu zwiększyła potencjał wzrostu w okolice poziomu 9,45/50. Odwrócenie i zamknięcie w rejonach poziomu 9,30 wskazywałoby na spadek w granicach przedziału.

NOK: zdecydowany wzrost cen ropy jest korzystny dla NOK. Wczoraj w parze EUR/NOK pojawiła się spadkowa formacja świecowa, mimo iż aspekty techniczne w tej parze nie wydają się ostatnio przekonujące ze względu na ostrożne podejście rynku. Możliwa jest próba ruchu w kierunku poziomu 9,00, o ile zostanie osiągnięty poziom 8,75.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Australia: wskaźnik wyników sektora usługowego (AiG Performance of Services Index) w marcu wyniósł 50,2 w porównaniu z odnotowanym w lutym 51,7
• Australia: wskaźnik sprzedaży detalicznej w lutym wykazał +0,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca w porównaniu z przewidywanym +0,4%
• Australia: RBA pozostawia docelową stopę gotówkową bez zmian na poziomie 2,25% wbrew powszechnym oczekiwaniom zakładającym cięcie o 25 punktów bazowych.
• Szwecja: odczyt PMI w sektorze usługowym w marcu wykazał 57,2 w porównaniu z odnotowanym w lutym 56,7

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Szwecja: produkcja przemysłowa/zamówienia i usługi w lutym (07:30)
• Włochy: PMI w sektorze usługowym (Markit/ADACI) w marcu (07:45)
• Francja: ostateczny odczyt PMI w sektorze usługowym (Markit France) w marcu (07:50)
• Niemcy: ostateczny odczyt PMI w sektorze usługowym (Markit/BME) w marcu (07:55)
• Strefa euro: ostateczny odczyt PMI w sektorze usługowym w marcu (08:00)
• Wielka Brytania: PMI w sektorze usługowym (Markit/CIPS) w marcu (08:30)
• Stany Zjednoczone: wystąpienie Kocherlakoty z Fed (12:50)
• Japonia: saldo na rachunku bieżącym bilansu płatniczego w lutym (23:50)
• Japonia: komunikat Bank of Japan w sprawie polityki pieniężnej oraz konferencja prasowa Kurody (03:00)