Raport w tej sprawie opublikowało Centrum im. Adama Smitha. Autorzy raportu wyliczyli, że wychowanie dziecka do 19 roku życia kosztuje nawet 190 tysięcy złotych, a dwójki - blisko 350 tysięcy złotych.

Andrzej Sadowski - prezydent Centrum mówi, że dotychczasowa polityka prorodzinna nie przynosi efektów. Cały czas mamy spadek dzietności. Powody to między innymi: słaba edukacja i służba zdrowia. - Mimo rzekomo bezpłatnych szkół, leczenia i zajęć proponowanych przez samorządy koszt utrzymania i wychowania dziecka jest na tyle wysoki, że ma przemożny wpływ na decyzję o posiadaniu dzieci - mówi. Według niego, także brak pracy i perspektyw rozwoju w kraju sprawia, że wzrasta emigracja. Jeśli ta sytuacja się nie zmieni to inne działania będą bezskuteczne - mówi Sadowski.

Anna Gołębicka - ekspert Centrum podkreśla, że Polacy boją o to, czy będą w stanie wychować dzieci. Według niej, wzorce społeczne bardzo wysoko stawiają poprzeczkę rodzicom, którzy muszą zapewnić swoim pociechom wszystko najlepsze i najdroższe. Dodatkowo potencjalni rodzice są straszeni informacjami, że jeśli nie będą w stanie utrzymać dziecka to sąd może je zabrać - zaznacza.

W rodzinach polskich, które wyemigrowały do Wielkiej Brytanii przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w kraju.

Podczas prezentacji raportu podkreślano, że mimo nacisku Komisji Europejskiej Wielka Brytania utrzymała zerowy VAT na artykuły dziecięce. W Polsce ten podatek podniesiono do 23 procent, tłumacząc, że tak jest w innych krajach. 

>>> Polecamy: Kraj naszych dzieci. Jak będzie wyglądać Polska za 20 lat?