Toyota Motor

Toyota Motor

źródło: Bloomberg / Yuriko Nakao

Gdy 17 lat temu Leroy przenosił się do Toyoty z konkurencyjnego Renault, jego znajomi twierdzili, że to szalona i nieprzemyślana decyzja. Dziś doświadczony menedżer pokazuje, że ryzykowny krok się opłacił.

Na nowym stanowisku dotychczasowy prezes Toyota Motor Europe będzie odpowiadał za „pierwszy obszar regionalny” globalnych struktur producenta, obejmujący Europę, Afrykę i Amerykę Północną. Jego zadaniem będzie nadzorowanie prac sektora badawczo-rozwojowego, produkcji i sprzedaży, prac projektowych i sportów motorowych we wspomnianych regionach. Oprócz stricte technicznych zadań władze Toyoty powierzyły Francuzowi trudną misję zmiany mentalności w strukturach organizacyjnych spółki. Jego wieloletnie doświadczenie wyniesione z rynku europejskiego ma sprawić, że firma stanie się bardziej różnorodna i będzie w stanie konkurować na wszystkich światowych rynkach.

To właśnie owo doświadczenie miało zadecydować o spektakularnej decyzji, by po raz pierwszy w zarządczych strukturach na szczeblu centralnym Toyoty pojawiła się osoba z obcym paszportem. Z praktyką zatrudniania rodzimych menedżerów dyrektor generalny producenta Akio Toyoda zerwał po raz pierwszy, jednak bardzo szybko uargumentował swoją decyzję. – Nadszedł czas, by w okresie niepewności na rynku motoryzacyjnym dokonać zmian w tych formacjach – tłumaczył swoją decyzję Toyoda.

Toyota ma za sobą bardzo udany rok 2014. Koncern sprzedał 10,2 mln samochodów osobowych i ciężarowych i po raz trzeci zajął pierwsze miejsce w światowym rankingu największych koncernów motoryzacyjnych. W relacji rok do roku odnotował zyski na wszystkich kluczowych rynkach – 13 proc. w Chinach, 10 proc. w Brazylii i 6 proc. w USA. W roku obrotowym 2015–2016 spółka spodziewa się sprzedaży na poziomie 10,15 mln pojazdów.

Didier Leroy swoją karierę w branży motoryzacyjnej rozpoczął w 1982 r. w Renault, gdzie przez 16 lat zajmował wiele stanowisk kierowniczych. W 1996 r. awansował na kierownika zakładu w Le Mans, stając się jednocześnie najmłodszą osobą na stanowisku kierowniczym w strukturach grupy. We wrześniu 1998 r. przeniósł się do Toyota Motor Manufacturing France, gdzie objął stanowisko wiceprezesa ds. produkcji. Cztery lata później został powołany na stanowisko prezesa TMMF. Równolegle z zarządzaniem francuskim oddziałem Toyoty Leroy został mianowany dyrektorem zarządzającym Toyota Motor Corporation. W następnych latach obejmował kolejne stanowiska zarządzające w strukturach Toyoty, aż wreszcie w lipcu 2010 r. jako pierwszy Europejczyk objął stanowisko prezesa Toyota Motor Europe.

Zanim zrobił karierę w branży motoryzacyjnej, w 1981 r. ukończył inżynierię technologii na Ecole Supérieure des Sciences et de l’Ingenieur we francuskim Nancy.

Prywatnie lubi grać w piłkę nożną, regularnie uprawia jogging, jeździ na nartach i uczestniczy w spływach kajakowych. Nie ukrywa, że jego wielką pasją, co nie zaskakuje, pozostaje motoryzacja. Najchętniej jednak wolny czas spędza z żoną, synem i córką.