„W ciągu najbliższych miesięcy chcemy, aby jak najwięcej osób otrzymało zgodę na pobyt, aby mieli oni możliwość korzystania z urzędów pracy” – mówiła w czwartek Angela Merkel.

Niemiecka kanclerz wezwała imigrantów, którzy otrzymają status uchodźcy, aby jak najszybciej podjęli pracę i wysłali swoje dzieci do niemieckich szkół, aby te mogły się uczyć jeżyka niemieckiego. W swoim przemówieniu do niemieckiego parlamentu w środę Merkel ostrzegła przed powstawaniem „społeczeństw równoległych”, które pojawiają się w Niemczech.

Niemiecki rząd otworzył swoje granice dla tysięcy uciekinierów z ogarniętej wojną domową Syrii, którzy przekraczają inne kraje Unii Europejskiej, aby dostać się do Niemiec. Berlin spodziewa się przybycia ok. 800 tys. imigrantów w tym roku. Jeśli te przewidywania się potwierdzą, będzie to największa migracja od czasów II wojny światowej.

W jednym z centrów dla imigrantów Angela Merkel została powitana oklaskami. „Tysiące uchodźców przybywających do Berlina są wyzwaniem. Ale mam wrażenie, że jest tu niewiarygodny poziom motywacji, wiele entuzjazmu, które pozwalają sprostać temu wyzwaniu” – mówiła kanclerz.

>>> Czytaj też: To już koniec Unii Europejskiej jaką znamy? Stratfor: Reforma strefy Schengen przyniesie duże zmiany