"Ostateczna wartość wynegocjowanej oferty wyniosła 13,347 mld zł" - powiedział Duda podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki.

Przedstawiciele resortu gospodarki potwierdzili tę informację. "18 września otrzymaliśmy od szefa inspektoratu uzbrojenia informację o wartości tego kontraktu" - powiedział wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz.

Wartość towarzyszącego kontraktowi offsetu nie została jeszcze przez Airbus ostatecznie ustalona.

"Zgodnie z obowiązującą ustawą, wartość offsetu powinna wynieść minimum 100% wartości kontraktu. Szczegóły będą negocjowane i zobaczymy, czy będzie to 100% czy więcej" - powiedział ISBnews prezes Airbus Group Polska Sebastian Magadzio.

Wartość offsetu złożona w postępowaniu przetargowym na śmigłowce ze strony firmy PZL Świdnik prezes Krzysztof Krystowski oszacował na blisko 4 mld euro. Z kolei PZL Mielec złożył zobowiązania offsetowe o wartości 3,34 mld USD.

"Wszystkie trzy oferty, jakie otrzymaliśmy w przetargu na śmigłowce przekraczały możliwości resortu do jego sfinansowania. Skorzystaliśmy z możliwości obniżenia liczby zamawianych helikopterów" - wyjaśnił też generał.

Jednocześnie podkreślił, że oferty offsetowe PZL Mielec i PZL Świdnik zostały odrzucone wraz z ofertą przetargową z przyczyn formalnych.

Zakup śmigłowców wielozadaniowych jest jednym z największych postępowań w ramach programu modernizacji polskiej armii. Jego wartość szacuje się na ponad 10 mld zł. Do przetargu przystąpiły zakłady PZL Świdnik, należące do włosko-brytyjskiej grupy AgustaWestland, ze śmigłowcem AW149, Sikorsky z PZL Mielec ze śmigłowcem S70i Black Hawk. Natomiast konsorcjum z Airbus Helicopters zaproponowało maszynę H225M.