"W ramach tych prac w roku 2015 zakończono również budowę instalacji napowierzchniowej, która po wykonaniu dodatkowych otworów umożliwi zwiększenie dotychczasowego wydobycia czterokrotnie do około 800 m sześc. na minutę" - podała spółka.

Wartość inwestycji wyniosła 13 mln USD. "Liczymy, że dzięki nowoodkrytemu złożu będziemy mogli istotnie zwiększyć wydobycie gazu. Dotychczasowe przychody ze sprzedaży gazu w Pakistanie wyniosły 25 mln USD netto" - poinformował cytowany w komunikacie Zbigniew Skrzypkiewicz, wiceprezes PGNiG ds. poszukiwań i wydobycia.

Równolegle planowane są nowe prace poszukiwawcze, w wyniku których PGNiG "spodziewa się odkrycia co najmniej jeszcze jednego złoża gazu".

PGNiG jest obecne jest w Pakistanie od 2005 r. Prowadzi działalność na koncesji Kirthar, w której ma 70 proc. udziałów. Dotychczas wykonano tam trzy otwory poszukiwawcze, dzięki którym odkryto dwa złoża: Rehman (w 2009 r.) i Rizq (w 2015 r.).

Od czerwca 2013 r., za pomocą tymczasowych instalacji, prowadzona była próbna eksploatacja ze złoża Rehman, a wyprodukowany w tym czasie gaz był sprzedawany do pakistańskiej sieci gazowej.

>>> Czytaj też: PGNiG podało wyniki finansowe. Analitycy są rozczarowani