statystyki

„Zemsta lobby lichwiarsko-bankowego”? Komentarze po decyzji S&P

16 stycznia 2016, 14:26
Źródło:IAR

Po obniżeniu Polsce ratingu kredytowego przez agencję Standard & Poor’s, dziennik londyńskiej finansjery „Financial Times” donosi o natychmiastowym zachwianiu się kursu złotego, który spadł do najniższego poziomu od 4 lat.

Reklama

Reklama

Decyzja Standard & Poor’s zaskoczyła rynki - stwierdza dziennik.

„Financial Times” dostrzega też zbieżność ocen agencji ratingowej i Komisji Europejskiej. Zauważa jednak równie, że Standard & Poor’s zaskoczył rynki, które oczekiwały co najwyżej zmiany prognozy dla Polski z „pozytywnej” na „neutralną”. Prognoza „negatywna” oznacza 30-procentowe prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższych dwóch lat dojdzie do kolejnej obniżki ratingu Polski. Z kolei agencja Reutera przytacza reakcje polskiego ministerstwa finansów, że decyzja Standard & Poor’s jest „niezrozumiała” i podkreśla, że inne agencje ratingowe, Fitch i Moody’s, utrzymały dotychczasowe oceny Polski.

Reuters cytuje też posła PiS Janusza Szewczyka, że jest to „zemsta lobby lichwiarsko-bankowego”.

Nawet po obniżeniu ratingu Polski przez londyńska agencję, jej pozycja jest i tak o 3 punkty powyżej ratingu „śmieciowego”, którym Standard & Poor’s obłożył Węgry już w 2011 roku, oceniając rządy premiera Viktora Orbana jako „nieprzewidywalne”.

>>> Czytaj też: Standard & Poor podniósł rating Islandii do poziomu Polski

Reklama

Reklama

 • Passenger(2016-01-16 15:35) Odpowiedz 6612

  Węgrzy całkiem dobrze sobie radzą, PKB rośnie dosyć szybko, podatki dla obywateli całkiem niskie (poza VATem). Decyzje S&P (agencja medialna, a nie analityczna) jest czysto polityczna lub spekulacyjna. Przypomnę tylko że Lehman Brothers i Enron do ostatniego dnia przed upadkiem miały u nich najwyższy rating AAA.

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • Martt(2016-01-16 16:06) Odpowiedz 405

  dwie inne agencje utrzymaly oceny a S&P znacznie obnizyl, wogole i prognozy sa powiedzmy kontrowersyjne. Ciekawe ilu "wtajemniczonych" od piatku 17,30 zostalo miliarderami. Fajnie miec kogos w takiej agencji co sypnie informacja przed publikacja, pole do spekulacji ogromne

 • Max(2016-01-16 15:39) Odpowiedz 1937

  Poslowie PiS powinni w końcu zrozumieć, ze sa teraz w partii rządzącej i ich wynurzenia bedą cytowane na całym świecie...

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Ziom(2016-01-16 15:37) Odpowiedz 1533

  Jak lobby się nie wycofa to Prezes rzuci klątwę?

 • kibic(2016-01-16 16:16) Odpowiedz 1533

  Czyli jak zwykle, wszyscy są winni łącznie z Tuskiem(on najbardziej) tylko nie prawi i sprawiedliwi...Bo ci ostatni to jak były kampanie wyborcze to darli ryje że Polska jest w ruinie, a teraz jak jest obniżka ratingu, to się drą że polska gospodarka ma się świetnie!!! i ma stabilne podstawy rozwoju. Śmiać się czy się po głowie popukać?

 • gf(2016-01-16 18:29) Odpowiedz 149

  zlodzieje z usa graja na oslabienie zlotowki np bo szykuja sie zakupy dla polskiej armii wiadomo ze napompowany szmelc jakim jest dolar jest sztuczny pamietamy lechman brothers dolec po 2 zlote wszyscy wiedza ze usa to kretacz wszedzie widzi interes niestety Polska nie ma wyjscia bo rus czycha a putin wie ze tylko usa go zatrzyma

 • Wujek Karol(2016-01-16 18:08) Odpowiedz 126

  Wbrew ogromnego PR i zaplecza lobbistoczno pseudo-naukowego, kapitalizm nie działa. Tam gdzie odniósł sukcesy, nastąpiła ogromna grabież z kolonii (podobnie jaka nastąpuje w sytuacji republik bananowych Europy Wschodniej). W Azji, cała machineria niby "wolnego rynku" jest centralnie sterowana przez rządy. To dotyczy zarówno komunistycznych Chin, jak i demokratycznego Singapuru czy Korei Południowej. Pozdrawiam.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Erwin(2016-01-16 17:41) Odpowiedz 118

  Pomijam rating S&P ale gdybym ja teraz miał oceniać finanse Polski to miałbym spore wątpliwości. PO/PSL a teraz PiS generują ogromne deficyty. PKB kraju napompowane jest na dotacjach z EU, środkach OFE i na deficytach właśnie. Paliwo na razie jest tanie ale za kilka lat może się to zmienić. Ustawa frankowa może przynieść przegraną rzędu 30mld zł w sadach arbitrażowych. Podobnie jak na Węgrzech banki mogą wykazać, że prawo nie powinno działać wstecz a umowy między dwoma podmiotami w EU są nienaruszalne. No i jeszcze ta katastrofa demograficzna Agencje ratingowe muszą oceniać wiarygodność w terminach 5,10 lat (Bonds) a nie w krótkookresowym terminie 4 letniej kadencji Polsce po 25 latach transformacji dałbym jeszcze niższą ocenę obecnie. Na szczęście to nie ja muszę wyceniać

 • buehehe(2016-01-17 20:49) Odpowiedz 32

  A niech obnizaja nawet do poziomu śmieciowego pejsate goldmany. A my? Za każdy obniżony punkt ratingowy jeden procent więcej podatku bankowego i od zachodnich korpo. Całe to zamieszanie z ratingiem wskazuje tylko jedno, polski rząd jest na dobrej drodze.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze