Kto otrzyma 500 zł na dziecko?

Każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 złotych na drugie i kolejne dziecko.

Ile wynosi kryterium dochodowe?

W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością.

Kto będzie realizował wypłaty?

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska wyjaśniała, że zadania związane z wprowadzeniem programu w życie będą realizowały samorządy.

Co zrobić, aby otrzymać pieniądze?

Aby otrzymać pieniądze, trzeba będzie złożyć wniosek. Albo osobiście w gminie albo przez internet. Świadczenie wychowawcze nie będzie wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego oraz świadczeń rodzinnych.

Ile będzie kosztował cały program?

Minister Rafalska wyjaśniła też, że program w tym roku będzie kosztował 17 miliardów złotych, które są zabezpieczone w budżecie. W przyszłym roku będą to koszty około 23 mld złotych. Gminy na obsługę dostaną dwuprocentową prowizję w tym roku i półtora procentową w latach kolejnych.

Kiedy można składać wnioski?

Nabór wniosków ruszy w kwietniu. Wypłaty ruszą nie później niż ciągu trzech miesięcy.

Skąd wziął się pomysł programu "Rodzina 500 Plus"?

Taki program zapowiadała premier Beata Szydło już w swoim expose. Mówiła, że w czasie pierwszych stu dni rządów PiS wprowadzone będzie "po pierwsze pięćset złotych na dziecko począwszy od drugiego, a w rodzinach o mniejszych dochodach- od pierwszego dziecka". Podkreślała, że dziecko to nie koszt, ale inwestycja.

Tuż przed sejmowym finalnym głosowaniem premier Beata Szydło mówiła, że dzisiejszy dzień, to święto polskiej rodziny. Dodała, że "to dzień, w którym możemy powiedzieć, iż Polska dołącza do tych wszystkich państw, które wiedzą, że mądra polityka prorodzinna jest kwestią racji stanu każdego narodu". Premier Beata Szydło zwróciła uwagę, że nie upłynęło jeszcze sto dni rządu PiS, a ten projekt jest już realizowany.

>>> Czytaj też: Wielki ranking wynagrodzeń w Polsce. Sprawdź, ile zarabiają inni na twoim stanowisku