O sprawie pisze tygodnik "Der Spiegel".

„Sojusz nie może sobie pozwolić na to, aby ostatnie napięcia rosyjsko-tureckie doprowadziły do militarnej eskalacji konfliktu pomiędzy NATO a Rosją” – uważa Asselborn. Jak dodaje, jego stanowisko jest reprezentatywne również dla innych członków NATO.

Luksemburski minister spraw zagranicznych podkreśla, że gwarancje obrony w postaci artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczą sytuacji, gdy jeden z członków NATO jest napadnięty, a nie sytuacji, gdy to członek NATO jest agresorem.

Rosja i Turcja jak dwie płyty tektoniczne

Stosunki rosyjsko-tureckie są napięte od czasu zaangażowania się Rosji w konflikt w Syrii. Paweł Kowal z Instytutu Nauk Politycznych PAN ostrzega, że Rosja i Turcja są wobec siebie jak dwie płyty tektoniczne, których starcie grozi trzęsieniem ziemi. W opinii byłego sekretarza stanu w MSZ napięcie pomiędzy Moskwą a Ankarą jest bardzo niebezpieczne, ponieważ "oba te kraje mają tendencje neo-imperialne, a władza staje się tam coraz bardziej autorytarna".
>>> Czytaj więcej

Turcja szykuje inwazję na Syrię?

Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że Turcja aktywnie przygotowuje się do inwazji na Syrię. "Istnieją poważne podstawy do tego, by podejrzewać, że Turcja jest w trakcie intensywnych przygotowań do zbrojnej inwazji suwerennego państwa - Syrii" - powiedział rzecznik rosyjskiego MON Igor Konaszenkow. >>> Czytaj więcej

Ankara odpowiada Rosji

Rosja świadomie angażuje się w takie działania, aby stworzyć wrażenie, że grozi nam wojna światowa. W ten sposób Rosja kontynuuje stwarzanie problemów światu i narzuca swoją politykę – mówił niedawno turecki premier Ahmet Davutoglu. >>> Czytaj więcej