"W dniu dzisiejszym giełdy mogą jeszcze tracić na wartości. Nadal znaczenie będzie miał nieudany test ataku na poziom 2.000 pkt. na indeksie WIG 20 i wydaje mi się, że będzie on miał swoje reperkusje na trochę dłużej niż tylko jeden dzień. Spodziewam się, że dzisiaj będziemy trochę schodzić na jeszcze niższe poziomy wśród dużych spółek indeksu WIG 20 oraz mniejszych spółek, ale też nie spodziewam się, że będą to jakieś duże spadki" - powiedział PAP Adam Korecki, makler TMS Brokers.

"Środowy protokół z posiedzenia Fed raczej nie będzie miał wpływu na GPW w dniu dzisiejszym. Pierwszym rynkiem, który mógłby na to zareagować jest rynek walutowy, ale obecnie nie widać żadnych dużych zmian, wprost przeciwnie. Dolar osłabia się rano względem innych walut i przełożenia tego na giełdę raczej nie będzie" - dodał.

W środę opublikowany został protokół z marcowego posiedzenia Fed. Członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w trakcie marcowego posiedzenia rozmawiali na temat podwyżki stóp procentowych w USA w kwietniu. Kilku z nich stwierdziło, że taka decyzja byłaby niewskazana, jednak pozostali zasugerowali gotowość do takiego ruchu.

Korecki zwraca uwagę, że czynnikiem, który w średnim terminie może mieć wpływ na giełdę jest umacniający się jen.

"Zwróciłbym uwagę na jeszcze jeden czynnik, który może mieć wpływ na giełdę warszawską w średnim terminie. Dzisiaj rano mocno umacnia się jen praktycznie w stosunku do wszystkich walut, zwłaszcza do dolara. Istnieje ryzyko interwencji ze strony Banku Japonii. Zwykle umocnienie jena dosyć negatywnie wpływało na giełdy, na razie tego wpływu nie ma, ale w perspektywie najbliższych kilku dni, jeśli jen w dalszym ciągu będzie się umacniał, to może mieć to wpływ na Bank Japonii, a w konsekwencji również na giełdy w USA, Europie oraz w Polsce" - powiedział PAP Korecki.

Na zamknięciu środowej sesji WIG 20 spadł o 0,74 proc. do 1.919,59 pkt.

W środę, po solidnych spadkach dzień wcześniej, na Wall Street pojawiły się wzrosty. Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,64 proc., S&P 500 1,05 proc., a Nasdaq Comp. 1,59 proc.

W środę późnym wieczorem Rada Nadzorcza Grupy Azoty ZAK SA zmieniła skład zarządu spółki. Nowym prezesem został Mateusz Gramza.

O godz. 13.30 EBC zaprezentuje protokół z marcowego posiedzenia, o godz. 14.30 w USA zostanie podana liczba zarejestrowanych nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 2.04., a późnym wieczorem, o godz. 23.30 szefowa Fed Janet Yellen wystąpi w Nowym Jorku wspólnie z A.Greenspanem i B.Bernanke.(PAP)