Indeks Euro Stoxx 600 traci 0,3 proc.. Amerykański S&P 500 idzie w górę o 0,1 proc.

Ze spółek w Europie w centrum uwagi znajduje się Deutsche Bank. Bank podał wyniki kwartalne, które pozytywnie zaskoczyły rynek. Notowania niemieckiego banku rosną po tym, jak zanotował nieoczekiwanie w I kwartale zysk netto podczas gdy rynek zakładał stratę.

Deutsche Bank wyróżnia się pozytywnie na tle innych banków, które w czwartek ogłosiły swoje kwartalne wyniki. Akcje hiszpańskiego banku BBVA mocno spadają po ogłoszeniu 54-proc. spadku zysku netto w I kwartale w stosunku do analogicznego okresu rok temu.

Traci także hiszpański Caixabank, po zaraportowaniu kwartalnego zysku netto mniejszego o 27 proc. O prawie 3 proc. spadają także akcje największego brytyjskiego banku detalicznego Lloyds, którego zysk przed opodatkowaniem okazał się aż o 46 proc. mniejszy w I kwartale w porównaniu do analogicznego okresu rok temu.

Wyraźnie traci Airbus po tym, jak ogłosił 23 proc. spadek zysku operacyjnego w I kwartale.

W USA notowania Facebooka rosną momentami o ponad 10 proc. po publikacji w środę dużo lepszych od prognozowanych wyników kwartalnych. Rynek z dużym niepokojem czekał na publikację wyników przez Facebook po tym, jak we wtorek swoimi kwartalnymi dokonaniami mocno rozczarowały Apple i Twitter, a wcześniej inne duże firmy z branży technologicznej – Microsoft i Alphabet.

>>> Czytaj też: Bank Japonii zrobił rynkom "najgorszą" niespodziankę. "Jesteśmy w totalnym szoku"

W czwartek po zamknięciu sesji w USA wyniki kwartalne ogłoszą m. in. Amazon, LinkedIn i Amgen.

Na rynku walutowym silnie umacnia się jen. Kurs USD/JPY spada do poziomu 108, co oznacza zniżkę o ponad 2 proc po tym, jak Bank Centralny Japonii w czwartek pozostawił stopy procentowe bez zmian oraz utrzymał program stymulowania monetarnego na niezmienionym poziomie. Na rynkach liczono na dalsze stymulowanie japońskiej gospodarki.

Po środowym posiedzeniu Fed, po zakończeniu którego bank centralny USA podjął decyzję o pozostawieniu bez zmian stóp procentowych i wskazał na spowolnienie w gospodarce USA osłabia się dolar. Kurs EUR/USD rośnie do poziomie 1,135.

POLITYKA MONETARNA W JAPONII BEZ ZMIAN

Bank Japonii utrzymał w czwartek target stymulowania monetarnego na poziomie 80 bln jenów (735 miliardów USD). Pozostawił też stopę procentową na poziomie: -0,1 proc. Bank centralny tym samym nie spełnił oczekiwań części obserwatorów, którzy spodziewali się zwiększenia stymulacji monetarnej.

BoJ podwyższył skalę stymulacji monetarnej na początku tego roku, wprowadzając między innymi negatywne stopy procentowe. Prezes banku Haruhiko Kuroda na konferencji po kwietniowym posiedzeniu stwierdził, że zanim BoJ zdecyduje się na dalsze luzowanie chce poczekać na ewentualne efekty polityki negatywnych stóp.

PKB USA W I KW. '16 WZRÓSŁ O 0,5 PROC. W UJĘCIU ZANUALIZOWANYM KDK

Produkt Krajowy Brutto USA w pierwszym kwartale 2016 r. wzrósł o 0,5 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA we wstępnym wyliczeniu. Jest to najsłabszy kwartalny wyniki gospodarki USA od pierwszego kwartału 2014 r.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA o 0,7 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. W czwartym kwartale 2015 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 1,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA WZROSŁA O 9 TYS.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 257 tys. z 248 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 259 tys.

NASTROJE W EUROLANDZIE W KWIETNIU LEPSZE NIŻ PRZYPUSZCZANO

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w kwietniu 103,9 pkt. wobec 103,0 pkt. w poprzednim miesiącu - podała Komisja Europejska. Analitycy spodziewali się w IV indeksu na poziomie 103,4 pkt. Indeks zaufania konsumentów wyniósł w IV minus 9,3 pkt. wobec minus 9,7 pkt. poprzednio. Oczekiwano minus 9,3 pkt.

W NIEMCZECH W KWIETNIU STOPA BEZROBOCIA 6,2 PROC.

Stopa bezrobocia w Niemczech w kwietniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,2 proc. wobec 6,2 proc. miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia wyniesie 6,2 proc., bez zmian. 6,2 proc. to najniższa stopa bezrobocia w historii zjednoczonych Niemiec.

WYNIKI FACEBOOKA W PIERWSZYM KWARTALE MOCNO POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Zysk netto Facebooka na akcję w pierwszym kwartale 2016 roku wyniósł 77 centów, wobec oczekiwanych przez rynek 62 centów. Przychody spółki wyniosły w tym okresie 5,38 mld USD, a analitycy szacowali je na 5,26 mld USD.

DOBRE WYNIKI FORDA

Skorygowany zysk na akcje Forda w pierwszym kwartale wyniósł 68 centów i okazał się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku, które mówiły o wyniki 48 centów na akcję. Spółka zanotowała ponad dwukrotny wzrost zysku w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dobre wyniki Ford zawdzięcza między innymi bardzo dobrej sprzedaży półciężarówek i SUV-ów w USA.

NIEOCZEKIWANY ZYSK DEUTSCHE BANK

Zysk netto Deutsche Bank w I kwartale wyniósł 214 mln euro. Tymczasem konsensus analityków wskazywał na stratę kwartalną w wysokości 484,3 mln euro. Przed rokiem, w I kwartale 2015 r. Deutsche Bank miał zysk na poziomie 544 milionów euro.

>>> Czytaj też: To będzie gorszy rok niż poprzedni. Ile dziś można zarobić na dywidendach?