Bank Japonii utrzymał w czwartek target stymulowania monetarnego na poziomie 80 bln jenów (735 miliardów USD). Pozostawił też stopę procentową na poziomie: -0,1 proc. Bank wprowadził ją podczas swojego posiedzenia w styczniu.

Na rynkach liczono jednak na dalsze stymulowanie japońskiej gospodarki.

"Po tej decyzji BoJ jesteśmy w totalnym szoku" - powiedział Nader Naeimi, ekonomista AMP Capital Investors Ltd. w Sydney. "Od walut po akcje i wszystko inne - widać reakcję na rynkach. Nie mogę w to uwierzyć. To mocno nas rozczarowało" - dodał.

"To co dzisiaj dzieje się na rynkach, to reakcja na brak reakcji BoJ" - wskazuje Ralf Zimmermann, strateg Bankhaus Lampe w Dusseldorfie.

Dodaje, że oczekiwania inwestorów przed posiedzeniem Banku Japonii zostały mocno +rozbudowane+, a teraz zmalały.

Inaczej patrzy na decyzję BoJ Nobuyuki Kashihara, zarządzający Mizuho Asset Management Co. w Tokio. "Rynek się trochę +zagalopował+" - ocenia Kashihara.

"W polityce pieniężnej potrzeba czasu, aby miała ona wpływ na realną gospodarkę, a teraz było jeszcze za wcześnie, aby dodać dalsze stymulowanie gospodarki" - uważa.

W czwartek do spadków europejskich indeksów przyczyniły się też słabsze wyniki kwartalne banków w regionie.

Akcje Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA tracą 7,5 proc., bo zysk tego banku spadł w I kw. o 54 proc.

Lloyds Banking Group spada o 4,2 proc. po zanotowaniu przez bank spadku zysku netto i kwartalnych przychodów.

Deutsche Bank zyskuje za to 3,3 proc. Bank miał niespodziewanie zysk kwartalny.

Przed południem inwestorzy poznali dobre dane makro z Niemiec i strefy euro.

W Niemczech w IV stopa bezrobocia wyniosła bez zmian 6,2 proc., najniżej w historii zjednoczonych Niemiec. Liczba bezrobotnych spadła o 16 tys. podczas gdy analitycy nie spodziewali się żadnych zmian.

W strefie euro zaś nastroje w kwietniu były lepsze niż przypuszczano. Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w kwietniu 103,9 pkt. wobec 103,0 pkt. w poprzednim miesiącu - podała Komisja Europejska. Analitycy spodziewali się w IV indeksu na poziomie 103,4 pkt.

O 14.30 zostanie podane wyliczenie PKB w USA w I kw. oraz liczba zarejestrowanych nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 23 IV.