Kontrakty na Euro Stoxx 50 tracą 0,276 proc., FTSE 100 zniżkują o 0,157 proc., CAC 40 futures w dół o 0,210 proc., a na DAX - tracą 0,360 proc.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w I kwartale 2016 r. o 0,7 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden we wstępnych wyliczeniach. To najlepszy wynik od 2 lat.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB kdk o 0,6 proc.

W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w I kwartale o 1,6 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,5 proc.

Urząd statystyczny podał, że bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł w I kwartale o 1,3 proc. rdr. Tu oczekiwano 1,2 proc.

W IV kw. PKB wzrósł odpowiednio o: 0,3 proc. kdk, 1,3 proc. rdr, 2,1 proc. bez uwzględniania czynników sezonowych.

Zniżki widać też na rynkach w Azji. Nikkei 225 zniżkował na zakończenie tej sesji o 1,4 proc., a Hang Seng spada o prawie 1,3 proc.

To po części reakcja na spadek cen ropy naftowej i na słabe notowania Apple podczas czwartkowej sesji w USA.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o 1,4 proc. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na NYMEX jest wyceniana po 46,06 USD, po zniżce o 64 centy.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 54 centy i jest wyceniana po 47,54 USD za baryłkę.

Tymczasem w czwartek akcje spółki Apple spadły do najniższego poziomu od czerwca 2014 r. Od lokalnego szczytu z połowy kwietnia kurs akcji spółki spadł już o blisko 20 proc., a przecena walorów Apple spółki nabrała tempa po publikacji słabszych od oczekiwań wyników kwartalnych, które wskazały na pierwszy spadek sprzedaży spółki od trzynastu lat.

"Po rajdach na rynkach akcji w marcu i kwietniu teraz rzeczywistość wygląda trochę niepewnie" - mówi Oliver Lee, dyrektor ds. inwestycyjnych w Old Mutual Global Investors (Asia Pacific) Ltd. "Brakuje wiary" - dodaje.

O 11.00 w strefie euro zostanie podane wyliczenie PKB w I kw. w regionie.(PAP)