Kontrakty na Euro Stoxx 50 zwyżkują o 1,063 proc., FTSE 100 - w górę o 0,562 proc., CAC 40 futures rosną o 1,013 proc., a na DAX - zyskują 0,888 proc.

Kursy bukmacherskie wskazują, że spada prawdopodobieństwo zwycięstwa zwolenników wyjścia z UE w brytyjskim referendum 23 czerwca - do 38 proc. z rekordowych 44 proc. notowanych w czwartek.

"Dlatego na rynkach znów mamy powrót apetytu na ryzyko" - mówi Wang Zheng, dyrektor inwestycyjny Jingxi Investment Management Co.

"Rynki były zbyt mocno zaniepokojone kwestią Brexitu, a teraz jest jeszcze szansa, że Wielka Brytania jednak w tej Unii pozostanie" - dodaje.

Na Wyspach nieco osłabła kampania związana z Brexitem w reakcji na śmierć posłanki Partii Pracy Jo Cox, która zmarła w wyniku ran odniesionych w ataku w Birstall w środkowej Anglii. Napastnik postrzelił posłankę i zaatakował ją nożem po jej dyżurze poselskim w lokalnej bibliotece.

Bezpośrednie motywy i przebieg ataku są na razie nieznane. Część mediów podała niepotwierdzone informacje, że morderca krzyczał "Britain First" ("Wielka Brytania nade wszystko" - PAP), co interpretowane może być jako apel o poszanowanie interesów kraju lub odwołanie do nacjonalistycznej partii o tej samej nazwie.

Jeszcze przed informacją o śmierci Cox zwolennicy zarówno pozostania, jak i wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zawiesili do końca dnia kampanię przed referendum 23 czerwca w sprawie dalszego członkostwa kraju w Unii. Partia Pracy i Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) zapowiedziały w piątek wieczorem, że odwołają także wszystkie wydarzenia, które były zaplanowane na piątek.

W piątek mocno drożeje ropa naftowa. Ceny surowca na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 1 procent, a Brent Na ICE Futures zyskuje 1,4 proc. Ropa odrabia największe tygodniowe straty od kwietnia. (PAP)