statystyki

Brexit z nieruchomości

11 lipca 2016, 07:42 | Aktualizacja: 11.07.2016, 07:44
Brytyjski indeks nieruchomości komercyjnych

Brytyjski indeks nieruchomości komercyjnychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W ciągu tygodnia aż dziewięć funduszy nieruchomości w Wielkiej Brytanii, zarządzających aktywami wartymi niemal 15 mld funtów, odcięło inwestorów od pieniędzy.

Nieruchomości to pierwsza gałąź gospodarki na Wyspach, która realnie odczuła skutki decyzji o wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej. Inwestorzy ruszyli bowiem masowo do wycofywania pieniędzy z funduszy inwestycyjnych lokujących aktywa w brytyjskich nieruchomościach komercyjnych. Pęd do wypłat był tak duży, że aż dziewięć takich funduszy wstrzymało możliwość wycofywania środków. Jako pierwsze zrobiły to trzy największe tego typu podmioty w Wielkiej Brytanii: M&G Investments, Aviva Investors oraz Standard Life Investments. Aktywa funduszy, które objęła ta decyzja, warte były wówczas łącznie niemal 9,1 mld funtów.

„Zgłoszone przez inwestorów żądania wykupów znacząco wzrosły z powodu dużego poziomu niepewności na rynku nieruchomości komercyjnych w Wielkiej Brytanii po ogłoszeniu wyników referendum. Odpływy osiągnęły taki poziom, że najlepszym sposobem na ochronę udziałowców funduszu jest czasowe wstrzymanie wypłat” – ogłosiło M&G.

Takie decyzje to w branży inwestycyjnej zwykle ostateczność. Pozwalają jednak uniknąć wymuszonej wyprzedaży aktywów, w tym przypadku nieruchomości, po zaniżonych cenach, co dodatkowo mogłoby pogłębić nerwowe reakcje inwestorów.

Firmy nie ujawniają, jaka była skala złożonych zleceń, ale musiała być ogromna, ponieważ fundusze te dysponowały niemałymi kwotami w gotówce. W M&G przed decyzją o zawieszeniu było to 7,7 proc. w aktywach wartych 4,4 mld funtów. Pozycja gotówkowa w funduszu Avivy przy aktywach wartych 1,8 mld funtów wynosiła 9,3 proc., a w Standard Life (aktywa warte 2,9 mld funtów) 13,1 proc.


Pozostało jeszcze 67% treści

Pełny tekst artykułu dostępny w wydaniu
cyfrowym Dziennika Gazety Prawnej.

Miesiąc już od 33 zł.
Kup dostęp.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze