statystyki

Brexit z nieruchomości

11 lipca 2016, 07:42 | Aktualizacja: 11.07.2016, 07:44
Brytyjski indeks nieruchomości komercyjnych

Brytyjski indeks nieruchomości komercyjnychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W ciągu tygodnia aż dziewięć funduszy nieruchomości w Wielkiej Brytanii, zarządzających aktywami wartymi niemal 15 mld funtów, odcięło inwestorów od pieniędzy.

Reklama

Reklama

Nieruchomości to pierwsza gałąź gospodarki na Wyspach, która realnie odczuła skutki decyzji o wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej. Inwestorzy ruszyli bowiem masowo do wycofywania pieniędzy z funduszy inwestycyjnych lokujących aktywa w brytyjskich nieruchomościach komercyjnych. Pęd do wypłat był tak duży, że aż dziewięć takich funduszy wstrzymało możliwość wycofywania środków. Jako pierwsze zrobiły to trzy największe tego typu podmioty w Wielkiej Brytanii: M&G Investments, Aviva Investors oraz Standard Life Investments. Aktywa funduszy, które objęła ta decyzja, warte były wówczas łącznie niemal 9,1 mld funtów.

„Zgłoszone przez inwestorów żądania wykupów znacząco wzrosły z powodu dużego poziomu niepewności na rynku nieruchomości komercyjnych w Wielkiej Brytanii po ogłoszeniu wyników referendum. Odpływy osiągnęły taki poziom, że najlepszym sposobem na ochronę udziałowców funduszu jest czasowe wstrzymanie wypłat” – ogłosiło M&G.

Takie decyzje to w branży inwestycyjnej zwykle ostateczność. Pozwalają jednak uniknąć wymuszonej wyprzedaży aktywów, w tym przypadku nieruchomości, po zaniżonych cenach, co dodatkowo mogłoby pogłębić nerwowe reakcje inwestorów.


Pozostało jeszcze 67% treści

Pełny tekst artykułu dostępny w wydaniu
cyfrowym Dziennika Gazety Prawnej.

Miesiąc już od 33 zł.
Kup dostęp.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze