CBRE: W Warszawie przybędzie 104 tys. m2 biur do końca br.Warszawa, 02.08.2016 (ISBnews) - W pierwszej połowie 2016 roku rynek stołecznych nieruchomości biurowych wzbogacił się o 350 tys. m2 dostarczonych w 16 nowoczesnych budynkach biurowych. Do końca 2016 roku pojawi się kolejne 104 tys. m2, co sprawi, że wielkość rynku przekroczy 5,1 mln m2 i będzie to największy roczny przyrost podaży w historii Warszawy, wynika z analizy firmy CBRE.

Według CBRE stolica utrzymuje pozycję stabilnie rozwijającego się rynku – aktywność najemców w pierwszej połowie jest wysoka, porównywalna do tej z 1 połowy poprzedniego roku. Mimo wysokiego popytu dynamiczny rozrost struktury biurowej miasta wpływa jednak na wzrost wskaźnika pustostanów, który osiągnął 15,4% wzrastając o 1,3 pp. w ujęciu kwartalnym i rocznym, czytamy w komunikacie.

"Obecnie wszystkie oczy zwrócone są na Centrum Warszawy, gdzie obserwujemy największy wysyp nowych obiektów - w 2016 roku ten obszar powiększy się o 17%. Najbardziej dynamicznie rozwijające się miejsce to okolice Ronda Daszyńskiego, które są naturalnym przedłużeniem Centrum, a na atrakcyjność tej lokalizacji wpływa dostępność II linii metra. Obecnie, w okolicy Ronda Daszyńskiego zlokalizowane są biura o łącznej powierzchni 400 tys. m2, z których tylko w tym roku oddano do użytkowania 158 tys. m2 w 6 budynkach. Biorąc pod uwagę potencjał lokalizacji i planowane projekty, podaż zwiększy się w najbliższych latach ponad dwukrotnie" - powiedział szef działu wynajmu powierzchni biurowych CBRE Łukasz Kałędkiewicz, cytowany w komunikacie.

W wyniku dużej konkurencji na rynku czynsze umowne za najbardziej atrakcyjne powierzchnie biurowe w Centrum Warszawy nieco spadły i szacowane są obecnie na poziomie około 23 euro/m2/m-c. w rejonie ścisłego Centrum i 18,5 euro/mk2/m-c na obrzeżach Centrum. Spadku poziomu czynszów doświadczyła większość lokalizacji z wyjątkiem m.in. okolicy Ronda Daszyńskiego, wskazano także.

(ISBnews)