statystyki

USA sprzedadzą 130 czołgów Arabii Saudyjskiej

9 sierpnia 2016, 18:40 | Aktualizacja: 09.08.2016, 18:42
Źródło:PAP
Widok na Rijad, stolicę Arabii Saudyjskiej. 10.01.2016

Widok na Rijad, stolicę Arabii Saudyjskiej. 10.01.2016źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Waseem Obaidi

Departament Stanu USA zaaprobował potencjalną sprzedaż ponad 130 czołgów typu Abrams, 20 opancerzonych wozów zabezpieczenia technicznego oraz innego sprzętu wojskowego dla Arabii Saudyjskiej; wartość transakcji to 1,15 mld dol. - poinformował we wtorek Pentagon.

Reklama

Reklama

Dostawa sprzętu wojskowego dla Rijadu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa USA dzięki wzmocnieniu regionalnego partnera Ameryki - poinformowała Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego, która nadzoruje sprzedaż amerykańskiej broni za granicę.

Głównym dostawcą sprzętu dla Arabii Saudyjskiej będzie firma General Dynamics Corporation.

"Sprzedaż ta poprawi interoperacyjność Królewskich Saudyjskich Sił Lądowych z siłami USA, jest także wyrazem zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Arabii Saudyjskiej i modernizację jej armii" - głosi komunikat Agencji zamieszczony na jej stronach i przeznaczony dla Kongresu.

Plan sprzedaży sprzętu musi jeszcze zostać zaaprobowany przez Kongres, który może go odrzucić; deputowani mają 30 dni na ewentualne zablokowanie transakcji.

Reuters zwraca uwagę, że ta decyzja Departamentu Stanu zapada w okresie, gdy Rijad stoi na czele sunnickiej koalicji, która prowadzi wojnę w Jemenie przy wsparciu sił lojalnych wobec uchodźczego rządu prezydenta Abda ar-Raba Mansura Al-Hadiego.

Koalicja stara się wyprzeć z Sany zbrojny szyicki ruch Huti, wspierany przez Iran; jest jednak krytykowana za to, że ofiarami operacji militarnych są bardzo liczni cywile.

>>> Czytaj też: 30 Caracali za ponad 1 mld euro. Kuwejt kupuje francuskie maszyny

Reklama

Reklama

  • obe(2016-08-09 18:59) Odpowiedz 12

    No i widzimy jasno kto wspiera dźihadystów

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze