Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 41,28 USD, po zniżce o 43 centy. W środę kontrakty na WTI zniżkowały o 2,5 proc.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 39 centów, czyli o 0,9 proc., i jest wyceniana po 43,66 USD za baryłkę.

W centrum uwagi rynków są zapasy surowca w USA i zaplanowane na wrzesień spotkanie OPEC.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,05 mln baryłek, czyli 0,2 proc., do 523,6 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). Rynek oczekiwał spadku zapasów o 1,5 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,15 mln baryłek, czyli 0,8 proc. do 153,15 mln baryłek. Z kolei zapasy benzyny spadły w tym czasie o 2,8 mln baryłek, czyli o 1,2 proc., do 235,38 mln baryłek.

Zapasy ropy w USA wzrosły trzeci tydzień z rzędu, a ich sezonowy poziom jest najwyższy od 1982 r. Ilość ropy w amerykańskich magazynach o ponad 100 mln baryłek przewyższa pięcioletnią średnią.

Pod koniec września państwa OPEC mają się spotkać na nieformalnym posiedzeniu. Pojawiają się spekulacje, że powrót spadków cen ropy w ostatnich dwóch miesiącach może zmusić OPEC do ponownego rozpatrzenia możliwości zamrożenia poziomów wydobycia.

W lipcu Arabia Saudyjska wydobywała średnio 10,67 mln baryłek dziennie, co jest historycznym rekordem - wynika z danych OPEC, opublikowanych w środę. Z kolei w Iranie produkcja surowca wzrosła do 3,85 mln baryłek dziennie, najwyżej od 2008 r.

Nicolas Maduro, prezydent Wenezueli, poinformował w środę, że dzień wcześniej rozmawiał z królem Arabii Saudyjskiej na temat zwiększenia ceny ropy. Podobne rozmowy zamierza odbyć z Rosją, Iranem, Katarem i Ekwadorem.

Wydobycie w Wenezueli spadło w lipcu do 2,1 mln baryłek dziennie, najmniej od 2003 r.