statystyki

"Guardian": "Kaznodzieja nienawiści" uznany za winnego wspierania IS

16 sierpnia 2016, 18:18 | Aktualizacja: 16.08.2016, 19:02
Źródło:PAP
Działający w W. Brytanii radykalny imam Anjem Choudary, którego dziennik "Guardian" nazwał "kaznodzieją nienawiści", został uznany za winnego wspierania Państwa Islamskiego (IS) i nawoływania do składania przysiąg na wierność przywódcy IS Abu Bakr al-Bagdadiemu.

Reklama

Reklama

Ława przysięgłych uznała Choudary'ego za winnego w lipcu, jednak jej decyzja, jak i sam fakt, że odbył się taki proces, były do wtorku utajnione. Wyrok w sprawie imama ma zapaść we wrześniu; grozi mu 10 lat pozbawienia wolności.

"Choudary to jeden z najbardziej osławionych kaznodziei nienawiści w Wielkiej Brytanii (...), któremu przez wiele lat udawało się uniknąć aresztu mimo manifestowanej sympatii dla ekstremistów i powiązań z niektórymi z najgroźniejszych brytyjskich terrorystów" - pisze "Guardian".

Imam złożył przysięgę wierności IS i w serii publikowanych na YouTubie apeli wzywał do tego swych wiernych.

W rozmowie z "Guardianem" szef londyńskich sił antyterrorystycznych Dean Haydon przyznał, że od dawna "środowisko antyterrorystów nie miało wątpliwości, że (Choudary) szerzy nienawiść i zachęca ludzi do wstępowania do organizacji terrorystycznych".

Haydon dodał, że zgromadzony w ramach śledztwa materiał dotyczący imama dokumentuje 20 lat jego działalności i zawiera 12,1 terabajtów danych.

Choudary nie przyznaje się do winy i przedstawia się "jako wykładowca szariatu", który oferuje jedynie "islamską perspektywę". (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze