statystyki

Miasta najlepsze do życia. Stolica Polski spadła na 65. miejsce

18 sierpnia 2016, 12:13 | Aktualizacja: 18.08.2016, 12:36
Źródło:PAP
Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawieźródło: ShutterStock

Warszawa uplasowała się na 65. miejscu w rankingu najbardziej przyjaznych miast do życia na świecie, opublikowanym w czwartek przez ośrodek analityczny Economist Intelligence Unit. Na czele zestawienia znalazło się australijskie Melbourne.

Reklama

Reklama

Autorzy rankingu podkreślają, że doszło w nim do znacznych zmian ze względu na rosnące zagrożenie terroryzmem, które sprawiło m.in., że australijskie Sydney wypadło poza pierwszą dziesiątkę. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy aż 35 miast - jedna czwarta wszystkich notowanych - straciło punkty ze względu na obniżoną ocenę za stabilność i bezpieczeństwo.

Na czele rankingu 140 miast znalazło się Melbourne w Australii, wyprzedzając Wiedeń i kanadyjskie miasta: Vancouver, Toronto i Calgary. Z kolei wśród najgorszych miast do mieszkania znalazł się Kijów wraz z miastami z Kamerunu, Zimbabwe, Algierii, Bangladeszu, Nigerii, Libii i Syrii.

Choć Warszawa spadła w rankingu o jedno miejsce w porównaniu z ubiegłym rokiem - na 65. pozycję - to wciąż znajduje się w grupie miast, które w największym stopniu podniosły jakość życia swoich mieszkańców na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Obok polskiej stolicy znalazły się m.in. Dubaj, Teheran, Bratysława, Baku i Katmandu.

Z kolei wśród tych miast, które odnotowały największe spadki, są Paryż, Ateny, Moskwa, Kijów, a także Damaszek i Trypolis - wszystkie ze względu na zagrożenia terrorystyczne lub trwającą wojnę.

Oceny dla poszczególnych miast składają się z pięciu elementów: stabilności i bezpieczeństwa (25 proc.), opieki zdrowotnej (20 proc.), kultury i środowiska (25 proc.), edukacji (10 proc.) i infrastruktury (20 proc.).

>>> Czytaj też: Tanie stolice europejskie. Warszawa w czołówce

Reklama

Reklama

  • dtyjdyt(2016-08-18 19:34) Odpowiedz 13

    Duze miasta sa fatalne do mieszkania - korki , wszedzie daleko i drogo

  • Z Calgary(2016-08-20 07:49) Odpowiedz 00

    Niestety nie wzięto pod uwagę klimatu :) Pewnie bo nie zależne od człowieka. Niestety wiele ważnych do życia czynników od nas nie zależy. Ale fakt bezpieczeństwo, spokój i czyste powietrze to w Calgary mamy.

  • Alek(2016-08-19 00:08) Odpowiedz 01

    Toronto? Jaja.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze