statystyki

Gdzie są pieniądze z rządowych świadczeń na dzieci? Tak Polacy wydają swoje 500 zł

29 sierpnia 2016, 07:36 | Aktualizacja: 29.08.2016, 08:37
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Do tej pory rodziny otrzymały prawie 7,2 mld zł.

Do tej pory rodziny otrzymały prawie 7,2 mld zł.źródło: ShutterStock

Wakacyjne wydatki, zakupy sprzętu RTV-AGD, może spłaty chwilówek – ekonomiści mają swoje teorie na temat pożytków z programu „Rodzina 500 plus”

Reklama

Reklama

Do tej pory rodziny otrzymały prawie 7,2 mld zł. Co z nimi zrobiły? Teoria pierwsza, oczywista: wydały. Jakub Rybacki, ekonomista ING Banku Śląskiego, mówi, że widać to w dużym wzroście sprzedaży detalicznej odzieży czy sprzętu RTV-AGD albo mebli. Czyli dóbr, które nie są artykułami pierwszej potrzeby w takim stopniu, jak np. żywność. W lipcu sprzedaż ubrań i butów wzrosła o 13,5 proc. rok do roku. Wartość sprzedaży mebli i sprzętu zwiększyła się natomiast o 9,4 proc. – Te wyniki można wiązać z programem 500 plus. Warto też poczekać do danych za sierpień, kiedy ten efekt powinien być widoczny w kategorii „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach”. Tam może się pojawić duży wzrost wydatków ze względu na kupowanie wyprawek szkolnych – uważa.

Inni ekonomiści z dużym sceptycyzmem podchodzą do tezy, że pieniądze z 500 plus widać już w sprzedaży detalicznej. Ogólny jej wzrost był jednak słaby i nie odbiegał wyraźnie od dynamiki z innych miesięcy. Co wcale nie znaczy, że beneficjenci programu nie ruszyli na zakupy.

– Sprzedaż detaliczna nie jest najlepszym wskaźnikiem konsumpcji prywatnej. Owszem, pieniądze mogły zostać skonsumowane, ale niekoniecznie w sposób, który zobaczymy w statystykach sprzedaży. One nie obejmują wydatków na usługi, które szczególnie w czasie wakacji są istotną pozycją w domowych budżetach – zwraca uwagę Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.

Twardych dowodów nie ma, ale są informacje o rekordowo wysokich obrotach w branży hotelarskiej i gastronomicznej w regionach wypoczynkowych. O tym, czy ekspert ma rację, przekonamy się w informacjach o PKB.

>>> Czytaj też: Czekanie na oszczędności z programu pomocy

– Być może w większym zakresie widać to będzie w danych o rachunkach narodowych, które obejmują szerszy zakres konsumpcji. Ale pewnie dopiero w drugiej połowie roku, kiedy program już ruszył pełną parą. Choć gdyby całe 7 mld zł przeznaczono na konsumpcję, to mogłoby to mieć potencjalnie 2 pkt proc. wkładu do dynamiki PKB – mówi Maliszewski.

Jednak to, że Polacy nie wydali całej otrzymanej od rządu sumy, jest bardzo prawdopodobne. Eksperci zastanawiają się, jaka część otrzymanych pieniędzy nie trafiła na rynek, a została zaoszczędzona.

– Robiliśmy badania, które pokazywały, że 60 proc. beneficjentów programu zamierza wydać te pieniądze na bieżącą konsumpcję, a reszta chce je w jakiejś formie zaoszczędzić, i to na dłużej – mówi Jakub Rybacki. Na razie w danych o podaży pieniądza nie widać dużego ruchu na bankowych lokatach. Na koniec lipca depozyty gospodarstw domowych wynosiły 679,4 mld zł i były o 5,2 proc. większe niż na koniec 2015 r. Dynamika wzrostu depozytów nie odbiega od tej z poprzednich miesięcy. Grzegorz Maliszewski wiąże ten wzrost raczej z poprawą na rynku pracy i realnym wzrostem dochodów wynikających z deflacji. Jego zdaniem wypłata dodatków może wspierać ten proces, ale nie jest czynnikiem decydującym. A przynajmniej nie widać tego na razie w danych monetarnych.

Mimo to twierdzenie, że jakaś część pieniędzy z 500 plus została zaoszczędzona, nie musi być fałszywe. Analitycy zwracają uwagę na inne dane, choćby te o wynikach sprzedaży obligacji detalicznych w lipcu. Ministerstwo Finansów znalazło chętnych na papiery warte 407,2 mln zł. To nie tylko więcej niż rok temu (wzrost o ponad 100 proc.), lipcowy wynik był drugim najlepszym miesięcznym wynikiem sprzedaży w tym roku (lepszy był tylko w lutym: 626 mln zł).

Trudno jednoznacznie powiązać wzrost sprzedaży z efektem programu „Rodzina 500 plus” – uważa sam resort. I dodaje: – Nabywcy doceniają bezpieczeństwo inwestycji i oprocentowanie obligacji oszczędnościowych preferencyjne w stosunku do obligacji hurtowych – oferowanych bankom i instytucjom finansowym. Dodatkowo niski poziom stóp procentowych i atrakcyjne oprocentowanie w porównaniu do lokat oferowanych przez największe banki powoduje, że Polacy chętnie wybierają tę formę oszczędzania.

Informacje banku centralnego wskazują, że w ostatnich miesiącach nieco przyspieszył wzrost wartości gotówki w obiegu (gotówka to po depozytach najpopularniejsza forma oszczędzania wśród Polaków). Na koniec lipca w banknotach i monetach w naszej gospodarce krążyło 165,6 mld zł. Średni miesięczny wzrost wartości gotówki w obiegu od kwietnia wynosi niespełna 3 mld zł. W ubiegłym roku było to 1,8 mld zł.

– Być może część środków jest kumulowana w ten sposób z przeznaczeniem na przyszłą konsumpcję dóbr trwałego użytku – mówi Mateusz Namysł, ekonomista Raiffeisen Polbanku.

Ale to też tylko hipoteza, podobnie jak kolejne twierdzenie: beneficjenci programu przeznaczyli pierwsze wypłaty na spłatę zadłużenia. Nie chodzi o kredyty bankowe, a raczej o chwilówki – krótkoterminowe pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe. Według raportu Związku Firm Pożyczkowych opublikowanego w czerwcu 60 proc. podmiotów oferujących takie finansowanie zauważyło spadek popytu na swój produkt. Z tym, że ani pożyczkodawcy, ani związek nie wiązali tego z programem „Rodzina 500 plus”, lecz ze zmianami w prawie regulującym działalność sektora. Weszły one w życie w marcu, mamy więc zbieżność dat (przyjmowanie wniosków o dodatki ruszyło w kwietniu). 

>>> Czytaj też: Rząd rozdał już rodzinom 7,1 mld zł. Podsumowanie programu "500 plus"


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • Felek(2016-08-29 09:34) Odpowiedz 333

  "AGD nie sa dobrami pierwszej potrzeby jak np zywnosc" -prosba do dziennikarza zeby majac rodzine radzil sobie bez pralki albo lodowki. Te wydatki wlasnie pokazuja jakie dziadostwo panuje, wydatkow na jedzenie nie dawalo sie bardziej ograniczyc, i na pralke juz nie starczalo

 • myślący(2016-08-29 10:18) Odpowiedz 307

  a nie lepiej po prostu podatnikom nie odbierać tych 700-800 zł w ukrytych VATACH, akcyczach, dochodowym i masie innych podatków by potem z hukiem ,,dać" ??

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • anna(2016-08-29 09:53) Odpowiedz 266

  Bodajże w 2011 r nasz premier dał około 6 miliardów euro jako pomoc dla Grecji, 6 miliardów euro to jest 24 miliardy złotych, dlaczego tego nie sprawdziliście jako dziennikarze na co zostały wydane. Daliśmy pomoc obcym , kiedy nasze dzieci nie miały co jeść, kiedy dla wielu dzieciaków darmowy z opieki społecznej obiad w szkole to był jedyny ciepły posiłek jaki jadły w danym dniu. Sama nie korzystam z 500 + ale nie zazdroszczę i moim zdaniem to żadna łaska, że rodziny dostały te pieniądze. Inna sprawa, gdyby zarobki polaków były wyższe nie potrzebne byłoby 500+.

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • ggg(2016-08-29 13:48) Odpowiedz 197

  Dać ulgi w podatkach dla rodzin mających dzieci. Ale nie odciągać ludzi od pracy, bo to jest po prostu chore. Tylko debil mógł wpaść na pomysł 500+.

 • kelo(2016-08-29 15:47) Odpowiedz 82

  .500+ najbardziej zauważyli Niemcy - sprzedaż starych aut mocno wzrosła - po cichu wspieramy sąsiada ...

 • sasza(2016-08-29 15:55) Odpowiedz 30

  Mój szwagier za 4*500zł odkładane przez kilka miechów pojechał na wczasy na południe Europy(bynajmniej nie z dziećmi)

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • Ed70(2016-08-30 00:53) Odpowiedz 24

  Program jest bardzo udany, dzięki niemu polskie rodziny wreszcie godnie żyją. Powinien jednak tez objąć pierwsze dziecko bez względu na dochód, im też się coś należy od życia.

 • Państwo Teoretyczne(2016-09-01 18:00) Odpowiedz 10

  Długi artykuł o niczym z jednym wnioskiem, że nie wiadomo i tak na 100%...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze