statystyki

Monako: Początek prac budowlanych w celu powiększenia państwa

31 sierpnia 2016, 20:37 | Aktualizacja: 31.08.2016, 20:40
Źródło:PAP
Monako

Monakoźródło: ShutterStock

Rozpoczęły się prace budowlane, dzięki którym Księstwo Monako powiększy swe miniaturowe terytorium o sześć hektarów - podała w środę firma budowlana Bouygues. Na wydartym morzu terenie do 2025 roku powstaną m.in. apartamenty i marina dla jachtów.

Reklama

Reklama

Sztuczny półwysep zostanie zbudowany na Morzu Śródziemnym u wschodnich wybrzeży księstwa, w pobliżu rozległego centrum konferencyjnego Grimaldi Forum. Koszt prac - miliard euro - w całości pokryje monakijska firma SAM de l'Anse du Portier. W zamian będzie miała prawo sprzedaży nowo powstałych luksusowych mieszkań i punktów handlowo-usługowych, których łączna powierzchnia ma wynieść 60 tys. metrów kwadratowych. Księstwo przejmie zaś na własność tereny publiczne, infrastrukturę, a zwłaszcza nową marinę.

W 2008 roku Monako zrezygnowało z realizacji projektu sztucznego półwyspu o powierzchni kilkudziesięciu hektarów, który mógł pomieścić 3 tys. mieszkańców. Powodem był zarówno kryzys finansowy, jak i ewentualne protesty ekologów, które mogło wywołać usytuowanie sztucznego terenu w pobliżu morskiego rezerwatu.

Książę Albert II zapowiedział, że budynki na budowanym obecnie półwyspie nie będą wysokie, a wokół nich zaaranżowane zostaną tereny zielone. Dodał, że w przyszłości mogą powstać podobne konstrukcje na morzu.

W silnie zurbanizowanym księstwie, ograniczonym od południa Morzem Śródziemnym, a od północy granicą z Francją, nie ma już praktycznie wolnych terenów pod zabudowę. Fontvieille, dzielnica mieszkalno-handlowa zbudowana została na morzu, któremu wydarto 22 hektary.

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze