statystyki

Nowa generacja pracoholików. Pokolenie Z przegoni wszystkich pod względem zarobków

5 września 2016, 05:53
Źródło:Bloomberg
Które pokolenie jest najbardziej motywowane przez pieniądze?

Które pokolenie jest najbardziej motywowane przez pieniądze?źródło: Bloomberg

Zróbcie miejsce, milenialsi. Nadchodzi nowe pokolenie pracoholików. Chce zarabiać duże pieniądze i nie zawaha się poświęcić na pracę nawet wolnych weekendów.

Reklama

Reklama

Przedstawiciele tzw. generacji Z jeszcze uczą się w szkole lub kończą studia, ale już wiadomo, że znacznie chętniej niż ich koledzy ze starszych pokoleń będą brać nadgodziny, a nawet pracować w weekendy. Takie wnioski płyną z raportu wyszukiwarki pracy Monster Worldwide, opracowanego na podstawie ankiet przeprowadzonych w styczniu tego roku przez TNS wśród osób w wieku 15-20 lat.

Spośród ponad 2 tys. ankietowanych, aż 58 proc. młodych zapewniło, że są gotowi zostawać w pracy wieczorami i w weekendy, jeśli dostaną za to dodatkowe pieniądze. Dla porównania, tą samą deklarację złożyło tylko 45 proc. milenialsów, 40 proc. przedstawicieli pokolenia X i 33 proc. generacji „baby boomers”. Wyniki te nie są szczególnie zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę, że dzisiejsi nastolatkowi mają przed sobą jeszcze całą młodość i nie są obciążeni obowiązkami związanymi z posiadaniem dzieci, które utrudniają pracę w nieregularnych godzinach.

>>> Czytaj też: Finansowy sukces według millenialsów? Brak kredytów

Z raportu wynika jednocześnie, że dla przedstawicieli pokolenia Z pieniądze są większym motywatorem niż w pozostałych grupach wiekowych, choć 74 proc. z nich uważa, że celem pracy nie powinny być tylko i wyłącznie zarobki. Wśród milenialsów taki pogląd wyznaje 45 proc. ankietowanych, w przypadku generacji X – 40 proc., a wśród „baby boomers” – 33 proc.

Co ciekawe, choć młodzi wchodzący na rynek pracy są bardziej energiczni i bardziej żądni pieniędzy niż starsi pracownicy, głównym wymogiem, który stawiają przed pracodawcą jest gwarancja ubezpieczenia zdrowotnego. Dopiero potem wymieniają atrakcyjne wynagrodzenie, dobrego szefa, możliwość rozwoju osobistego i urlop rodzicielski.

>>> Polecamy: Młodzież, która nie robi zupełnie nic. Oto europejskie pokolenie NEET-sów

Reklama

Reklama

  • zasiłek(2016-09-05 10:55) Odpowiedz 540

    Pokolenie Z ... jak zawał w miejscu pracy....

  • dfgdsfgds(2016-09-05 09:02) Odpowiedz 330

    ale pierdoły.....................

  • marian(2016-09-05 11:44) Odpowiedz 290

    Pokolenie niewolników?

  • Tia.....Tylko Pracy Brak...(2016-09-05 09:24) Odpowiedz 221

    Więc ich Pracowitość....będzie fikcją....

  • Piotr34(2016-09-05 12:08) Odpowiedz 180

    Lasi na pieniadze sa bo NIC nie maja i WYDAJE im sie ze sie dorobia na nadgodzinach.Po najdalje paru latach harowki wypaleni i zmieczeni z poteznymi kredytami na karku zmadrzeja.

  • 132123(2016-09-05 11:36) Odpowiedz 151

    To nie nowe pokolenie tak chce tylko pracodawy tak przymuszają. Masz przyjśćw weekend bo działamy międzynarodowo i globalnie ( korpo) a jak nie bedziesz przychodził to usłyszysz, że nie pasujesz do młodego i dynamicznego zespołu. To samo odnośnie nagdodzin. Narzucają czasem takie chore normy, że nie ma szans wyrobić się w 8 godzin. Trzeba siedzieć 10-11. Ofc możesz wyjść po 8 ale jak nei bdziesz wyrabiał normy to lecisz na bruk. A jak jest jakiś ważny deadline to siedź Pan w biurze nie przez 8, nie przez 11 a przez 14 godzin.... Takie są realia. Korpo w Polsce w większości ( bo nie wszystkie) to obozy pracy. Kasse płacą ale wymagają niemalże rezygnacji z życia prywatnego. Więc co z tego, że płaca wynosi 5-7 tys na rękę skoro ilość godzin jest znacznie wyższa niż te standardowe 160h/miesiąc.

  • AD(2016-09-05 14:41) Odpowiedz 101

    Niedawno pisali dokładnie odwrotnie, że pokolenie Z przychodzi dio pracy i zonk, bo nie 8 h, bo na kasie im tak nie zależy, bo teraz do szczęścia wystarczy im smartfon, słuchawki i bilet na komunikację zbiorową, single na lata, więc nie mają ciśnienia na mieszkania, auta nie interesują, bo drogie, a Twitter, Insta czy Snap sa za darmo - teraz nagle zmiana. Jak mialem 19 lat to też cieszyłem się że mogłem dorobić po godzinach, gorzej gdy w wieku 28 lat pracodawca wymaga tych nadgodzin w ramach standardowej płacy, a nawet jak jest premia to nie cieszy, bo albo zasuwasz na 110 procent z premią, albo wylatujesz po 3 miesiącach bez premii, taka marchewka i kij bardzo blisko.

  • aaa(2016-09-05 12:43) Odpowiedz 91

    Pokolenie XYZABC222

  • mr Z(2016-09-05 13:27) Odpowiedz 90

    Pokolenie Zapier.... alaczy ;)

  • Toon(2016-09-05 15:11) Odpowiedz 90

    Zdecydujcie się na coś bo w innym sprzecznym koncepcyjnie artykule piszecie że: Świat na krawędzi, wojna się zbliża, czeka nas kataklizm. Przecież w czasach kataklizmu nie ma znaczenia to kto ile zarabia.

  • Haha(2016-09-05 08:19) Odpowiedz 719

    Nie wiem co mają przegonić przecież większość osób do 30 pracuje 7dni w tygodniu 12h na dobę. Nie wiem co to za odkrycie. Dla mnie dzień bez komputera i programowania to dzień stracony. Zresztą nie lubię się wybijać z rytmu.

  • y2(2016-09-05 12:22) Odpowiedz 20

    Word War Z...

  • sindhu(2016-09-05 07:34) Odpowiedz 115

    I must thank you for the efforts you have put in penning this site. I am hoping to check out the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal blog now.. App store optimization services in Chennai

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Zapraszam do Siebie....(2016-09-12 09:05) Odpowiedz 00

    Pracowitość cenię.....daję minimalną Krajową...... Plus ekstra 30zł wiecej na START