statystyki

Szef Pentagonu: Rosja chce podważyć ład międzynarodowy

7 września 2016, 16:41 | Aktualizacja: 07.09.2016, 16:43
Źródło:PAP

Amerykański minister obrony Ash Carter skrytykował w środę Rosję, zarzucając jej dążenie do podważania ładu międzynarodowego, m. in. przez "nieprofesjonalne działania" na Ukrainie, w Syrii i w cyberprzestrzeni - informuje agencja AP.

Reklama

Reklama

Widok na Kreml, Moskwa, 12.09.2013

Widok na Kreml, Moskwa, 12.09.2013

źródło: Bloomberg / Andrey Rudakov

W czasie spotkania ze studentami na Uniwersytecie Oksfordzkim Carter powiedział, że Rosja przejawia ambicje, żeby przy zastosowaniu przymusu i agresji "podważyć oparty na pryncypiach ład międzynarodowy" - podaje AP. Oskarżył ją również o "wymachiwanie nuklearną szabelką".

Szef Pentagonu zarzucił Rosji dążenie do szerzenia niestabilności poza jej granicami, w tym na Bliskim Wschodzie. Wezwał też Moskwę do odgrywania bardziej konstruktywnej roli w Syrii, by doprowadzić tam do trwałego zawieszenia broni. Dodał, że amerykańscy dyplomaci starają się przekonać Rosjan do nakłonienia Damaszku do zgody na "polityczną transformację", ale że wiadomości napływające z Syrii "nie są zachęcające".

Wskazując na postęp, do którego doszło we wzajemnych stosunkach po zakończeniu zimnej wojny, minister obrony USA powiedział, że rosyjskie władze zdają się obecnie kierować źle pojętą ambicją i nieuzasadnionymi lękami.

Wcześniej w środę koordynator organizacji reprezentującej syryjską opozycję Rijad Hidżab przedstawił w Londynie plan pokojowy dla Syrii, który zakłada oddanie władzy przez prezydenta Baszara el-Asada po zakończeniu półrocznych negocjacji w sprawie rządu tymczasowego.

W trwającym od 5,5 roku konflikcie w Syrii Moskwa i Waszyngton wspierają rywalizujące ze sobą strony - Rosjanie są za Asadem, a Amerykanie za organizacjami opozycyjnymi upierającymi się, że szef państwa musi odejść.

Oba kraje w ostatnich dniach prowadziły intensywne negocjacje w sprawie wstrzymania walk. Kwestia ta była m.in. poruszana podczas trwającego 90 minut spotkania prezydenta USA Baracka Obamy i prezydenta Rosji Władimira Putina w kuluarach szczytu G20 w Chinach.(PAP)

mt/ az/ kar/

Reklama

Reklama

  • sceptyk(2016-09-07 22:13) Odpowiedz 32

    USA wprowadziło swoj ład demokratyczny w Iraku i pomogło wprowadzać demokrację w paru innych miejscach. Tak ze na razie może wystarczy.

  • oPutinek(2016-09-07 21:20) Odpowiedz 34

    Szef Pentagonu: Rosja chce podważyć ład międzynarodowy tak jak Ameryka czyniąca to od dekad...

  • Gość(2016-09-08 08:11) Odpowiedz 00

    Dobrze że po tylu latach USA to zauważyła.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze