statystyki

Hossa na rynku mieszkaniowym. Najlepsze wyniki od 2008 roku

21 września 2016, 05:01
Źródło:Lion's House
Wyniki działalności deweloperów (suma z ostatnich 12 miesięcy)

Wyniki działalności deweloperów (suma z ostatnich 12 miesięcy)źródło: Materiały Prasowe

Hossa na rynku deweloperskim trwa w najlepsze. Sierpień przyniósł poprawę we wszystkich obszarach badanych przez urząd statystyczny. Więcej niż przed rokiem oddano kluczy do nowych mieszkań i rozpoczęto nowych budów. W przypadku pozwoleń na budowę zanotowano natomiast najwyższy sierpniowy wynik od 2008 roku.

Reklama

Reklama

Już od ponad 3 lat mamy do czynienia z ożywieniem na rynku nowych mieszkań. Rosnący popyt na nowe lokale powoduje, że deweloperzy nie szczędzą środków na powiększanie skali prowadzonej działalności. Najnowsze dane GUS znowu pokazały, że mieszkań nad Wisłą można budować jeszcze więcej. W sierpniu br. firmy rozpoczęły budowę 7,4 tys. mieszkań. To o 4,7% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Podobną dynamikę sugerują dane z dłuższego okresu. Licząc od początku roku deweloperzy zaczęli budować 56,5 tys. mieszkań. To o 4,8% więcej niż przez 8 miesięcy ubiegłego roku, a ponadto najwięcej w historii.
Sporo wydano też pozwoleń na budowę. Tylko nowe decyzje z sierpnia pozwalają na budowę kolejnych 9,7 tys. lokali. To o 33,2% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem oraz najwięcej od 2008 roku. Przez 8 miesięcy wydano deweloperom pozwolenia na budowę 67,3 tys. mieszkań, czyli o 15% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem oraz najwięcej od 2008 roku.

Klucze płyną coraz szerszym strumieniem

Na tym nie koniec dobrych wyników. W związku z tym, że ożywienie na rynku trwa już ponad 3 lata, coraz więcej inwestycji rozpoczynanych na początku hossy, faktycznie jest już kończonych. Mieszkania oddawane są tym samym do użytkowania, a klucze trafiają do nabywców. GUS informuje, że tylko w sierpniu deweloperzy zakończyli budowę prawie 5,5 tys. mieszkań. To o ponad 15% więcej niż przed rokiem. Sumując wyniki za 8 miesięcy zobaczymy jeszcze większą dynamikę. Liczba lokali oddanych do użytkowania wzrosła bowiem o ponad 1/3.

To dobre wieści dla firm zajmujących się tzw. „wykończeniówką” i niemniej ważna dla giełdowych inwestorów. Standardy rachunkowości przewidują bowiem, że w swoich przychodach firmy deweloperskie pokazują wpływy z mieszkań wybudowanych i przekazanych klientom.

Rekordów nie można bić w nieskończoność

Trzeba jednak podkreślić, że każda hossa ma swój koniec. Dziś deweloperzy korzystają na rekordowo niskich stopach procentowych, dobrej sytuacji gospodarczej i wciąż jeszcze niewyczerpanych pieniądzach na dopłaty do kredytów. Większość z nich została już jednak wydana, banki zaostrzają kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych, a już od początku kolejnego roku trzeba będzie posiadać 20-proc. wkład własny przy zakupie mieszkania na kredyt.

W efekcie można się spodziewać, że pod koniec bieżącego roku pozytywnie na sprzedaż mieszkań oddziaływać będzie obawa przed rosnącymi wymaganiami odnośnie wkładu własnego. Na początku 2017 roku sprzedaż podniesie natomiast uruchomienie około 336 mln zł na dopłaty do kredytów. Te wyczerpią się pewnie w ciągu 2-3 miesięcy. Później wyniki sprzedaży deweloperów mogą się pogorszyć.

Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:

GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym dzieląc inwestorów na 4 kategorie:

1. Inwestorów indywidualnych,
2. Deweloperów,
3. Spółdzielnie,
4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)
W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki w dużej mierze są uzależnione od tych notowanych przez deweloperów. W sierpniu 2016 r. wydano pozwolenia na budowę 19,1 tys. mieszkań, rozpoczęto budowy 16,2 tys. lokali, a do użytkowania oddano 12,3 tys. mieszkań.

>>> Polecamy: Mieszkania drożeją tylko nad Bałtykiem

Reklama

Reklama

 • szakal(2016-09-21 10:13) Odpowiedz 80

  kupujcie bo taniej nie bedzie!! :)

 • Qaz(2016-09-21 05:26) Odpowiedz 82

  Po prostu ludzie widząc jak złotówka się osłabia postanowili się jej pozbyć poprzez inwestycję w nieruchomości. Podobny mechanizm miał miejsce w Rosji gdy zaczął osłabiać sie rubel...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • And(2016-09-21 11:00) Odpowiedz 70

  ceny spadają a artykuły zawsze te same - kupujcie bo taniej nie będzie!! :)

 • gg(2016-09-21 12:37) Odpowiedz 10

  W Hiszpanii tez mylili przyrost z poprawa :) : Sierpień przyniósł poprawę we wszystkich obszarach badanych przez urząd statystyczny. Moze poprawa dla spekulantow ale czy dla spoleczenstwa i gospodarki? Trzeba uzasadnic.

 • wolves(2016-09-21 11:01) Odpowiedz 00

  O ile w latach poprzedniej hossy 2006-2008 powstawały mieszkania w różnych przedziałach cenowych, także bardzo tanie, to teraz obserwuję wysyp inwestycji "apartamentowych" i zastanawiam się, kto to wszystko kupuje, bo akurat kredytów mieszkaniowych tak szybko nie przyrasta. W takich inwestycjach wykończonych już kilka lat temu sporo mieszkań jest nadal niezamieszkanych, ale raczej wykupionych. Mogę sobie wyobrazić, że jednym z kupujących (od razu 10 mieszkań) jest warszawski adwokat, który przejął działkę przy Chmielnej, ale do licha - takich klientów chyba nie ma aż tylu!

 • mmm(2016-09-21 14:00) Odpowiedz 02

  mnie zastanawia jedno... do kiedy ta hossa potrwa? - przecież marże deweloperów są prawie najwyższe w europie... nawet w Hiszpani w latach hossy marża wynosiła z 30% na budownictwie a u nas 70% i więcej

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze