W opublikowanym w środę raporcie szacuje się, że Wielka Brytania jest czwartym najważniejszym rynkiem eksportowym dla 53 państw, które są zrzeszone we Wspólnocie Narodów. Autorzy dokumentu ostrzegają, że jeśli kondycja brytyjskiej gospodarki pogorszy się, wówczas mogą ucierpieć takie kraje, jak Botswana, Seszele, Belize czy Bangladesz. Eksport do Wielkiej Brytanii odpowiada w tych państwach za 10 proc. handlu.

“Nasze badanie pokazuje, że Wielka Brytania jest bardzo ważnym rynkiem dla wielu państw Commonwealth. Zatem obawiamy się, jak osłabiona Brexitem Wielka Brytania i jej waluta mogą wpłynąć na relacje handlowe z państwami Wspólnoty Narodów” – komentuje Reginald Darius, szef polityki gospodarczej Commonwealth.

Biorąc pod uwagę historyczne powiązania Wielkiej Brytanii z Commonwealth, państwa tej wspólnoty mogą być źródłem obrotów handlowych po tym, jak Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską.
Patricia Scotland, sekretarz generalna Wspólnoty Narodów, zapowiedziała, że w tym tygodniu zasugeruje szefom banków centralnych i ministrom finansów z państw Commonwealth, że mogą pomóc Wielkiej Brytanii przejść ze stadium “szoku” do stadium “rozwiązań”.

Commonwealth to organizacja międzynarodowa, która zrzesza kraje będące kiedyś częścią brytyjskiego imperium kolonialnego. Obecnie w skład Wspólnoty wchodzą 53 kraje. Liczba ludności zamieszkująca Commonwealth to 2,2 mld osób, zaś wspólne PKB tych państw w 2017 roku ma wynieść ok. 13 bln dol.

>>> Czytaj też: Po Polakach czas na Czechów. Rasistowskie ataki na Wyspach zaostrzyły stanowisko Pragi