Analizy Online: Aktywa OFE spadły o 0,9% m: m do 145,7 mld zł na koniec XIWarszawa, 06.12.2016 (ISBnews) - Wartość aktywów zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) wzrosła o 0,9% m/m do 145,72 mld zł na koniec listopada, podały Analizy Online.

"Listopad nie był najlepszym miesiącem dla OFE, bowiem tylko jednemu podmiotowi (Aegon OFE), udało się wypracować dodatnią stopę zwrotu. Straty funduszy wynikają z niepewności panującej na globalnych rynkach, która skutkowała negatywnym nastawieniem inwestorów do akcji notowanych na rynkach państw wschodzących, w tym Polski" - czytamy w raporcie.

Poza Aeogon OFE, które zanotował dodatnią stopę zwrotu (0,2%), wszystkie fundusze odnotowały ujemną stopę zwrotu. Najmniej stracił MetLife OFE (-0,4%), oraz OFE PZU Złota Jesień (-0,5%). Największe straty poniosły Nationale-Nederlanden OFE (-1,4%), oraz OFE pocztylion (-1,5%).

"Wartość transferów środków z ZUS do OFE wyniosła 237 mln zł. W ramach 'suwaka' na rachunek ZUS wpłynęło w poprzednim miesiącu ok. 300 mln zł" - czytamy także w materiale.

(ISBnews)