„Największym problemem jest niepewność” – powiedział w czwartek Sigmar Gabriel, wicekanclerz i minister gospodarki w rządzie Angeli Merkel. „Z naszej oceny wynika, że proces zw. z Brexitem trwa zbyt długo” – wyjaśnił.

Niemcy oraz ich europejscy partnerzy powinni zrobić “wszystko co możliwe”, aby zachować powiązania pomiędzy Europą a Wielką Brytanią – argumentował Sigmar Gabriel. „A to nie będzie łatwe” – dodał.

Brytyjscy posłowie poparli wczoraj wyznaczony na koniec marca termin rozpoczęcia procedury Brexitu po tym, jak Theresa May obiecała parlamentowi wgląd w ogólny plan Brexitu. Brytyjska premier odmówiła jednak podania szczegółów strategii negocjacyjnej, gdyż w jej przekonaniu osłabiłoby to pozycję Londynu względem Brukseli.

Wielka Brytania mogłaby szukać nowego modelu relacji z UE w regułach handlowych, do których stosuje się Szwajcaria lub Norwegia – powiedział w środę brytyjski minister ds. Brexitu David Davis. Obecnie brytyjski rząd rozważa cztery opcje jeśli chodzi o przyszłe relacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w zakresie taryf celnych – dodał minister.

>>> Czytaj też: Draghi odpalił kolejną petardę. EBC ogranicza skup aktywów, euro mocno traci