WIG 20 od początku czwartkowej sesji zwyżkował i dzień zakończył na 0,70-proc. plusie i poziomie 1.946,32 pkt. Indeks szerokiego rynku WIG i indeks grupujący średnie spółki mWIG 40 również wzrosły, o kolejno 0,73 proc. i 0,68 proc.

Na europejskich giełdach podczas zamknięcia GPW przeważały spadki - niemiecki DAX zniżkował o około 0,31 proc., francuski CAC o 0,30 proc., a brytyjski FTSE pozostawał bez zmian.

Obroty na warszawskiej giełdzie wyniosły 581 mln zł, z czego 425,8 mln zł to obroty walorami spółek z WIG 20. W czwartek liderem obrotów okazało się PZU (91,7 mln zł). Kurs ubezpieczyciela wzrósł jednocześnie o 2,44 proc., co było jedną z największych zwyżek wśród blue chipów.

Reklama

Drugie największe obroty należały do PKN Orlen (58,7 mln zł). Kurs spółki paliwowej na koniec sesji spadł o 0,47 proc.

Największe wzrosty wśród spółek z WIG 20 zanotowały z kolei Eurocash (+3,89 proc.) i Asseco Poland (+2,73 proc.).

Na szerokim rynku relatywnie duże obroty (36,4 mln zł) zanotował w czwartek Medicalgorithmics, spółka z indeksu mWIG 40. Kurs firmy mocno wzrósł (o 10,83 proc.) po środowym komunikacie, że firma podpisała ugodę, dzięki której możliwe będzie przejęcie klientów AMI/Spectocor.

Wśród średnich spółek mocno wzrósł też kurs Sfinksa (o 14,41 proc.). W środę po sesji spółka podała w komunikacie, że zawarła z osobą fizyczną, będącą 100-proc. udziałowcem firmy Fabryka Pizzy, umowę inwestycyjną, której celem jest budowa sieci restauracji pod marką Fabryka Pizzy, a po okresie budowy - docelowo sprzedaż Sfinksowi wszystkich udziałów spółki.

Ponadto, w górę o 3,92 proc. poszły notowania Trakcji. Spółka poinformowała w czwartek, jako lider konsorcjum, podpisała z PKP PLK umowę na modernizację linii kolejowej na odcinku Jaworzno Szczakowa - Trzebinia. Wartość umowy to 296,45 mln zł netto, z czego 49 proc. wynagrodzenia przypadnie na giełdową spółkę.

Na zamknięciu sesji wzrósł też kurs Echo Investment (+1,52 proc.). Spółka poinformowała wcześniej, że sprzedała Ministerstwu Kultury budynek byłego hotelu Cracovia w Krakowie. Wartość umowy to 29 mln zł netto.

Czwartek był dniem dwóch debiutów - na GPW zadebiutowały prawa do akcji spółki TXM, a na NewConnect spółka Termo2Power.

Kurs praw do akcji spółki TXM, właściciela sieci dyskontowych sklepów detalicznych TXM textilmarket, wzrósł o 10,4 proc. do 5,52 zł. Prezes spółki, Lech Przemieniecki poinformował, że TXM podtrzymuje tegoroczną prognozę wyników i będzie chciał rekomendować wypłatę dywidendy za 2016 rok, prawdopodobnie w przedziale 35-50 proc. zysku.

Z kolei na papierach działającej w branży energetycznej spółki Termo2Power nie zanotowano żadnej transakcji. (PAP)