"Deficyt na poziomie 3% jest kluczowy z naszego punktu widzenia, drugą rzeczą kluczową jest stopniowe schodzenie z poziomem zadłużenia. Oceniamy, że w tym roku osiągniemy szczyt zadłużenia, później powinno się to ustabilizować, ale oczekiwanie jest takie, że w średnim okresie zadłużenie zacznie spadać" - powiedział Kowalski w rozmowie z ISBnews.

Odnosząc się do piątkowej decyzji Fitch o podtrzymaniu ratingu Polski (A-/F2) i jego stabilnej perspektywy, powiedział, że Polska utrzymała dobry rating, ale nie jest tak, że nie ma żadnych zagrożeń i ani też, że nie ma żadnych szans, żeby ten rating był lepszy.

"Wskazaliśmy też, że jeśli wzrost gospodarczy będzie szybszy niż uważamy i jeśli kwestia, która w tej chwili chyba najbardziej waży w ratingu, czyli poziom zadłużenia zagranicznego - spadnie, to byłyby to pozytywne czynniki, które w średnim okresie mogłyby doprowadzić do pozytywnych decyzji ratingowych" - wskazał Kowalski.

"Ryzyka dla ratingu to po pierwsze, kwestia związana z tempem wzrostu PKB, a po drugie - ogólne pogorszenie się klimatu inwestycyjnego, a po trzecie - pewna doza niepewności, jeśli chodzi o decyzje zarówno polityczne, jak i gospodarcze, które niekoniecznie muszą wpływać pozytywnie na gospodarkę" - dodał prezes Fitch Polska.

Według Fitch, szacunkowy wzrost PKB Polski w 2016 r. to 2,7%, natomiast na ten rok agencja prognozuje wzrost na poziomie 3% i 3,2% na 2018 r.

"Oczekujemy odbicia w inwestycjach, choć trudno powiedzieć, jak szybko ono nastąpi. Jeśliby takiego odbicia nie było, to byłaby to negatywna informacja - oznaczałoby to, że problem nie jest przejściowy. Ale pamiętajmy, że to spowolnienie dotyczyło nie tylko Polski" - dodał.

Komentując politykę pieniężną w Polsce, Kowalski ocenił, że sprawdza się ona w ostatnich kwartałach.

Kondycja banków

Bieżący rok może być dla polskiego sektora bankowego nieco gorszy niż rok ubiegły, ponieważ podatek bankowy będzie płacony już przez całe 12 miesięcy (wobec 11 miesięcy w ub.r.), a ponadto banki nie mogą w br. liczyć na dodatkowe dochody - jak ze sprzedaży akcji Visa Europe w ub.r., poinformował prezes Fitch Polska Piotr Kowalski w rozmowie z ISBnews.

"Ten rok może być trochę gorszy niż poprzedni, po pierwsze dlatego, że już przez cały rok będzie obowiązywał podatek bankowy, a w zeszłym roku był pobierany od lutego. Po drugie, nie będzie jednorazowych zdarzeń, np. wypłata dla polskich banków za akcje Visa Europe" - powiedział Kowalski w rozmowie z ISBnews.

Dodał, że niewiadomą pozostaje kwestia tempa akcji kredytowej, która obecnie nie jest zbyt dynamiczna. Chodzi tu m.in. o sprzedaż mieszkań oraz dopłaty do nich.

"Mieszkania sprzedają się wtedy, kiedy są dopłaty rządowe, a kiedy dopłaty się wyczerpują, to rośnie udział transakcji gotówkowych, co dla banków nie jest zbytnio korzystne. Natomiast większość banków oczekuje, że będzie odbicie w akcji kredytowej" - wyjaśnił prezes Fitch Polska.

"Jest jednak pytanie, jakie dodatkowe obciążenia czekają banki. Pozytywną wiadomością jest to, że szanse na wprowadzenie najbardziej radykalnego rozwiązania, czyli przewalutowania po kursie z dnia brania kredytu nie są duże. Czyli cokolwiek ostatecznie zostanie wprowadzone - będzie oznaczało mniejsze koszty" - dodał.

Według mediów, Komitet Stabilności Finansowej ma pod koniec marca przedstawić propozycje dotyczące albo zwiększenia obciążenia wyższymi rezerwami, albo podatkami dla tej klasy aktywów, żeby skłonić banki do przewalutowania. Kowalski stwierdził, że dopóki nie są znane szczegóły tych propozycji, trudno je komentować.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "sam zwrot spreadów nie rozwiązuje całej kwestii, bo te kredyty pozostaną w systemie".

"Warto podkreślić, że sektor bankowy jest nadal stabilny, dobrze skapitalizowany, nie ma żadnych problemów, z którymi borykają się banki na zachód i południe od Polski, np. we Włoszech. Od lat podkreślamy, że sektor bankowy jest bardzo silną stroną ratingu Polski" - podsumował prezes Fitch Polska.

Renata Oljasz

(ISBnews)

>>> Czytaj też: Dlaczego Niemcy i Japonia, które przegrały wojnę, są dziś gospodarczymi potęgami? [NAJLEPSZE TEKSTY 2016]