W Radomiu powstanie 25 stacji bazowych, na których znajdzie się w sumie 250 jednośladów oraz tandemy i rowery bagażowe.

„Mieszkańcy, którzy w konsultacjach społecznych opowiedzieli się za uruchomieniem systemu roweru miejskiego, już 1 kwietnia będą mieć możliwość korzystania z alternatywnego i co najważniejsze ekologicznego środka transportu” - powiedział po podpisaniu umowy prezydent Radomia Radosław Witkowski. Dodał, że miasto cały czas prowadzi działania mające na celu poprawę infrastruktury służącej rowerzystom. „Systematycznie łączymy poszczególne dzielnice, tworząc spójną sieć dróg dla rowerów, o asfaltowej nawierzchni” - stwierdził Witkowski.

Przetarg na wdrożenie systemu miejskiej wypożyczalni jednośladów wygrała Nextbike Polska. Firma ta obsługuje m.in. warszawskie Veturilo, Łódzki Rower Publiczny i Wrocławski Rower Miejski. „Radom to szesnaste miasto w Polsce i drugie największe na Mazowszu, w którym będzie można wypożyczać nasze rowery” - poinformował prezes firmy Tomasz Wojtkiewicz.

Rowery będzie można wypożyczać przy użyciu odpowiedniej aplikacji. Dodatkowo zostanie wprowadzona możliwość wypożyczania przy pomocy karty miejskiej. Pierwsze 15 minut będzie darmowe, a kolejne będą się wiązały z opłatą. Wypożyczenie i zwrot pojazdów będzie możliwe przez całą dobę, w dowolnej stacji na terenie miasta.

Reklama

Systemy rowerów miejskich od lat funkcjonują w wielu europejskich miastach. Pierwsza w Polsce miejska wypożyczalnia rowerów powstała w 2008 r. w Krakowie, a w kolejnych latach takie rozwiązania zaczęły się pojawiać w innych polskich miastach. W sierpniu 2012 r. system rowerów Veturilo wystartował w Warszawie. Podobne wypożyczalnie działają także m.in.: w Lublinie, we Wrocławiu, w Opolu, Poznaniu, Szczecinie i Białymstoku. (PAP)