Pierwsze Forum Belwederskie odbędzie się 9 marca, a udział w nim mają wziąć eksperci, naukowcy oraz działacze społeczni i samorządowi z obu krajów.

Koncepcja spotkań - jak zaznaczyła Wajda - została opracowana i zaakceptowana przez rządy Polski i Wielkiej Brytanii podczas listopadowych konsultacji międzyrządowych w Londynie, i wpisuje się w działania promujące ożywianie i rozwój kontaktów międzyludzkich i współpracy pomiędzy społeczeństwami obu krajów, promowane przez szefowe rządów Polski i Wielkiej Brytanii Beatę Szydło i Theresę May.

Według rzeczniczki MSZ, założeniem stojącym za polsko-brytyjską inicjatywą jest "nadanie nowej dynamiki współpracy środowisk pozarządowych (m.in. eksperckich czy polonijnych), co ma się z kolei przyczynić do wzmocnienia relacji pomiędzy społeczeństwami obu krajów".

"Wartością dodaną tego forum będzie również promocja naszego kraju w Zjednoczonym Królestwie, co jest szczególnie istotne w kontekście incydentów o charakterze ksenofobicznym, których ofiarą padają polscy obywatele" - dodała Wajda.

Reklama

Organizowane co roku fora mają podejmować aktualne kwestie w stosunkach dwustronnych obu krajów. Wśród tematów pierwszej edycji znaleźć mają się m.in. przyszłość stosunków polsko-brytyjskich w zmieniającym się świecie, przyszłość wolnego handlu, kontakty między społeczeństwami obu krajów, a także edukacja i innowacyjność. Coroczne spotkania mają odbywać się na przemian w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Jak poinformowała rzeczniczka MSZ, organizacją programowo-merytoryczną Forum Belwederskiego zajmie się komitet sterujący, współkierowany przez wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego (PiS) oraz konserwatywnego polityka, b. szefa dyplomacji i ministra obrony Wielkiej Brytanii Malcolma Rifkinda. (PAP)