Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,08 proc. do 20.663,84 pkt.

S&P 500 zwyżkował o 0,19 proc. i wyniósł 2.357,49 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,25 proc. i wyniósł 5.878,95 pkt.

Do wzrostów na DJI najmocniej przyczyniały się notowania Caterpillar, relatywnie najgorzej radził sobie Verizon.

W centrum uwagi rynków w USA znajdują się dwudniowe rozmowy Donalda Trumpa i prezydenta Chin Xi Jinpinga. Gospodarczą część wizyty mają zdominować dyskusje o polityce handlowej, deficycie w obrotach po stronie chińskiej oraz kursie wymiany juana.

W ubiegłym tygodniu Trump podpisał dekret, który zobowiązuje departament handlu do przygotowania opracowania, które wskaże "każdy przypadek nadużycia handlowego, który przyczynia się do wzrostu deficytu w obrotach USA z innymi państwami". Deficyt w handlu z Chinami (-347 mld USD) odpowiada za połowę całości deficytu handlowego USA.

W środę wieczorem protokół ze swojego ostatniego posiedzenia opublikowała amerykańska Rezerwa Federalna. Większość członków Fed opowiedziała się w trakcie marcowego posiedzenia za rozpoczęciem redukcji sumy bilansowej w dalszej części roku - wynika z zapisów minutek.

Taki scenariusz stawia pod znakiem zapytania obecną projekcję Rezerwy względem ścieżki podwyżek stóp procentowych. Mediana przewidywań członków Fed względem sugeruje po 3 podwyżki o 25 pb stopy fed funds rocznie w 2017 i 2018 r. Niektórzy członkowie Fed są natomiast zdania, iż sam fakt redukcji może wywołać reakcję rynkową podobną do podwyżki stóp procentowych.

"W opinii rynku ograniczanie bilansu będzie traktowane przez FOMC jako substytut podwyżek stóp procentowych, przy czym Komitet prawdopodobnie zmuszony będzie spowolnić wzrost stóp w horyzoncie dłuższym niż rok (krótkoterminowa ścieżka bez zmian)" - ocenili w czwartek analitycy ING.

Rynki nie tracą z oczu reformy podatkowej w USA. W środę Paul Ryan, speaker Izby Reprezentantów, zasygnalizował, że ani Senat, ani Biały Dom nie mają jeszcze opracowanych szczegółów projektu nowej ordynacji, a jego uzgodnienie może zająć więcej czasu niż negocjacje w kwestii nieuchwalonej do tej pory reformy ubezpieczeń zdrowotnych.

W piątek podany zostanie raport z rynku pracy USA za marzec. Konsensus zakłada wzrost liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach o 180 tys. vs 235 tys w lutym. Oczekiwania na wysoki odczyt rozbudziły środowe dane ADP, które wskazały, iż w firmach w USA przybyło w marcu 263 tys. miejsc pracy vs konsensus 185 tys.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,49 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 0,11 proc., brytyjski FTSE 100 zniżkował o 0,39 proc., a francuski CAC 40 zyskał 0,58 proc.

W centrum uwagi rynków w Europie znajdowała się polityka banków centralnych.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego uznała w marcu, iż przedwczesne byłoby usunięcie z forward guidance banku odniesienia do możliwości dalszego cięcia stóp procentowych, jeżeli wskazywałaby na to sytuacja w gospodarce - wynika z protokołu z marcowego posiedzenia EBC.

EBC pozostawił sobie jednocześnie miejsce do ewentualnej zmiany forward guidance w przyszłości.

W ocenie Frederika Ducrozeta, ekonomisty z Pictet Wealth Management, specjalizującego się w polityce EBC, na czerwcowym posiedzeniu bank najprawdopodobniej zniesie odniesienie do możliwości dalszego cięcia stóp.

Obecnie Rada Prezesów w dalszym ciągu oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto.

Istotne dla rynków były również wypowiedzi prezesa EBC Mario Draghiego oraz członka zarządu banku Petera Praeta. Obaj ekonomiści jednoznacznie zasugerowali, iż EBC nie zamierza podwyższać stopy depozytowej przed zakończeniem skupu aktywów z rynku.

Głos zabrał w czwartek również przedstawiciel jastrzębiego skrzydła EBC prezes Bundesbanku Jens Weidmann. Jego zdaniem, Rada EBC powinna rozważyć normalizację polityki monetarnej i z wyprzedzeniem komunikować zmiany rynkowi.

W reakcji na poranne wystąpienie Draghiego kurs EUR/USD osiągnął sesyjne minimum 1,063, lecz później wspólna waluta odrobiła część strat i po południu porusza się w okolicach 1,066.

Czwartek przyniósł również długo wyczekiwane przez rynek uwolnienie kursu czeskiej korony. Od listopada 2013 r. Narodowy Bank Czeski (CNB) utrzymywał dolne ograniczenie dla kursu EUR/CZK na poziomie 27 w celu poluzowania polityki monetarnej i uniknięcia deflacji.

W reakcji na decyzję CNB korona umacniała się do euro o 1,6 proc. do 26,6.

Decyzja CNB zaskoczyła większość uczestników rynku, gdyż niewielu analityków spodziewało się, że CNB zmieni reżim walutowy już na początku kwietnia. Przygotowany pod koniec marca konsensus Bloomberga wskazywał na zaprzestanie interwencji CNB w drugim kwartale 2017 r., a większość ekonomistów stawiała na maj.

NIE MA PRZESŁANEK BY ZMIENIAĆ FORWARD GUIDANCE EBC - DRAGHI

"Zanim wprowadzimy zmiany do naszych instrumentów - stóp procentowych, programu skupu aktywów i forward guidance - ciągle potrzebujemy mocniejszego przekonania co do tego, że inflacja rzeczywiście zbliży się do naszego celu w średnim terminie i pozostanie tam nawet przy mniej sprzyjającym otoczeniu monetarnym" - powiedział w czwartek Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego.

"Ciągle nie mamy wystarczających dowodów na to, by znacząco zmienić naszą ocenę perspektyw inflacyjnych, które pozostają zależne od znacznego poziomu akomodacji monetarnej. Tym samym, zmiana obecnej oceny naszej polityki monetarnej nie znajduje uzasadnienia w tym momencie" - dodał.

W związku z powyższym Draghi nie widzi przesłanek, by zmieniać forward guidance EBC.

W komunikatach po posiedzeniach, EBC wskazuje się, że Rada Prezesów banku w dalszym ciągu oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto.

Zakupy aktywów netto przez EBC mają być prowadzone w kwocie 60 mld euro miesięcznie, do końca grudnia 2017 roku, a w razie potrzeby jeszcze dłużej – w każdym razie tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu.

Draghi ocenił ponadto, iż bilans ryzyka dla perspektyw wzrostu gospodarczego w strefie euro nadal jest negatywny, z uwagi na czynniki geopolityczne, lecz poprawia się.

OCZEKIWANIA NA PODWYŻKI STÓP ZMNIEJSZAJĄ EFEKTYWNOŚĆ QE - PRAET, EBC

"Komunikacja co do horyzontu skupu aktywów netto oraz oczekiwana przyszła ścieżka stóp procentowych są kluczowymi komponentami strategii polityki monetarnej EBC, począwszy od 2014 r.(...) skup aktywów zapewnia stymulację głównie poprzez ograniczenie premii terminowej, wycenianej przez aktywa o dłuższym okresie zapadalności. Bez zapewnienia, że stopy procentowe pozostaną zakotwiczone przy najniższych poziomach przez cały okres skupu aktywów netto, skutki skupu mogą być częściowo zneutralizowane" - powiedział w czwartek Peter Praet, członek zarządu EBC.

"Jeżeli inwestorzy zaczną postrzegać, że wokół ścieżki stóp procentowych powstanie niepewność wskazująca na możliwość wzrostu stóp, kompensacja za ryzyko - premia terminowa, musi wzrosnąć. I znów - długoterminowe stopy wzrosną, a skup aktywów będzie mniej efektywny" - dodał.

W związku z powyższym, jak powiedział Praet, EBC utrzyma obecny forward guidance.

EBC POWINIEN ROZWAŻYĆ NORMALIZACJĘ POLITYKI MONETARNEJ - WEIDMANN

"Biorąc pod uwagę perspektywy trwającej solidnej odbudowy w gospodarce strefy euro oraz wzrost presji cenowej, uzasadniona jest dyskusja nad tym, kiedy EBC powinien rozważyć normalizację polityki monetarnej i jak dopasować do tego z wyprzedzeniem swoją komunikację" - ocenił w czwartek Jens Weidmann, prezes Bundesbanku i członek Rady Prezesów EBC.

Dodał jednocześnie, iż w Radzie EBC panuje zgoda, iż obecnie prowadzona ekspansywna polityka monetarna jest właściwa.

FED MÓGŁBY ROZPOCZĄĆ REDUKCJĘ SUMY BILANSOWEJ POD KONIEC '17 - WILLIAMS, FED

W ocenie Johna Williamsa, prezesa Fed z San Francisco, amerykańska Rezerwa Federalna mogłaby rozpocząć redukcję sumy bilansowej z końcem 2017 r. Dodał, iż Fed upubliczni swoją strategię w tym względzie z wyprzedzeniem.

Normalizacja sumy bilansowej może trwać ok. 5 lat - uważa Williams.

Jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych w USA w 2017 r. oznaczają "rozsądny punkt startowy do myślenia o tym, jak polityka monetarna w USA będzie ewoluować" - powiedział. (PAP Biznes)