"Jeśli opozycja wniesie skargę do Sądu Konstytucyjnego, sąd nie będzie miał innej możliwości, jak ją odrzucić" - powiedział minister tureckiej telewizji informacyjnej A Haber. Opozycja "może również składać skargę do ETPCz, ale tam również nie zdoła osiągnąć celu, ponieważ porozumienia, jakie Turcja podpisała, nie dają partiom prawa do wnoszenia skarg" - dodał.

W reakcji na środową decyzję tureckiej Najwyższej Komisji Wyborczej (YSK), która odrzuciła wniesione przez opozycję skargi w sprawie nieprawidłowości w czasie referendum, największe ugrupowanie opozycyjne, Partia Ludowo-Republikańska (CHP), oświadczyło, że wykorzysta wszelkie środki prawne, by zaskarżyć plebiscyt.

Według CHP do nieprawidłowości doszło podczas liczenia głosów, m.in. z powodu decyzji YSK o uznaniu za ważne niepodstemplowanych kart do głosowania. Wskazywano również, że niektórzy wyborcy nie mogli skorzystać z prawa do tajnego głosowania. Unieważnienia głosowania domagała się też prokurdyjska, lewicowa Ludowa Partia Demokratyczna (HDP).

Minister sprawiedliwości po raz kolejny skrytykował raport międzynarodowych obserwatorów, według których procedury zastosowane w kampanii i podczas referendum nie spełniały międzynarodowych standardów. W poniedziałek wspólna misja OBWE i Rady Europy uznała, że decyzja o uznaniu kart do głosowania pozbawionych obowiązkowej pieczęci "usunęła ważne zabezpieczenie" przed oszustwami i była "niezgodna z przepisami".

Bozdag ocenił, że raportowi brak obiektywizmu i bezstronności. "Ci, którzy przygotowali ten raport, są stronniczy" - podkreślił.

Według wstępnych wyników YSK 51,4 proc. głosów w referendum zdobyli zwolennicy prezydenckiego systemu rządów, który zastąpi dotychczasowy system parlamentarny; było ich o 1,25 mln więcej niż głosujących przeciw wprowadzaniu zmian. Ostateczne wyniki mają być znane do końca kwietnia. (PAP)

cyk/ kar/

arch.