Kontrola administracyjna wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników za 2017 rok rozpocznie się dopiero na początku sierpnia. Zbieranie wniosków zakończyło się wczoraj. Jak ustaliło radio RMF FM, daty kolejnych etapów wypłat funduszy nie zostały jeszcze wyznaczone. „Przez to możemy nie dostać pieniędzy na czas”- komentują rolnicy.

Sprawa dotyczy miliardów złotych z unijnych funduszy. Opóźnienia w procedurze przyznawania dopłat wynikają z potrzeby dobudowania nowych modułów do systemu informatycznego, który je obsługuje. Program do kontroli wniosków ma być częściowo gotowy do końca lipca, ale to dopiero początek – pisze RMF FM.

Pieniądze według Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mają być wypłacone w terminie, ale rolnicy zaznaczają, że potrzebują ich wcześniej. Wnioski o dopłaty złożyło około 1 340 000 rolników.

"Nie ma opóźnień w procedurze przyznawania dopłat" - twierdzi rzecznik prasowy ARiMR Łukasz Kubiak w oświadczeniu przesłanym redakcji Forsal.pl. Podkreśla, że daty wypłat dopłat unijnych są wyznaczane przez przepisy prawa, więc nie można powiedzieć, że nie istnieją. "Koniec lipca jest w harmonogramie wewnętrznym Agencji normalnym terminem na rozpoczęcie kontroli administracyjnej" - mówi Kubiak.

Reklama

"Działanie systemu informatycznego Agencji jest bardzo specyficzne. Z uwagi na zmienność legislacyjną systemy muszą być nieustannie aktualizowane i rozwijane. Poza tym ich rozwój charakteryzuje się kampanijnością, to znaczy podąża za kolejnymi etapami realizowania kampanii dopłat. Zatem w pierwszej kolejności wdrażane są zmiany dotyczące przyjmowania wniosków i kontroli ich kompletności. Kolejnym etapem są wdrożenia dotyczące kontroli administracyjnej. I tak dalej. System jest nieustannie rozwijany i nigdy nie można o nim powiedzieć, że jest ukończony. Nie można mówić o dobudowywaniu „nowych modułów”, rozwój polega na wdrażaniu zmian w istniejących systemach. Podkreślam, że systemy IT w Agencji są sprawne i nie ma mowy o opóźnieniach w wypłatach dopłat bezpośrednich" - tłumaczy rzecznik ARiMR.