W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz i wierni słuchacze Radia Znad Wilii.

"Nasza rozgłośnia bez wątpienia jest nie tylko sukcesem medialnym Polaków na Litwie, ale też sukcesem medialnym Litwy i Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział PAP założyciel radia, sygnatariusz Aktu Odrodzenia Niepodległości Litwy Czesław Okińczyc. Wyraził satysfakcję, że od 25 lat "radio zachowuje swą niezależność i reprezentuje rzeczywistą czwartą władzę".

Jak wskazuje założyciel polskiej rozgłośni w Wilnie, "linia programowa radia od początku była budowana w oparciu o myśl czterech wielkich Polaków mieszkających poza granicami Polski: Jerzego Giedroycia, Jana Nowaka Jeziorańskiego, papieża Jana Pawła II i prof. Zbigniewa Brzezińskiego".

"Dzisiaj, gdy wśród nas nie ma już tych wielkich Polaków, dążymy do kontynuacji ich dzieła, stojąc na straży interesów Litwy, Polski i wspólnej Europy" - podkreślił Okińczyc.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w liście gratulacyjnym wskazała, że Radio Znad Wilii "jubileusz 25-lecia obchodzi, mając pełne zaufanie społeczne, będąc wzorem odpowiedzialnego i zawodowego dziennikarstwa".

"Swoją działalnością w wielkiej mierze przyczyniliście się do szerzenia tolerancji, wzmacniania dialogu kulturalnego i politycznego pomiędzy narodami" - napisał z kolei premier Litwy Saulius Skvernelis.

Natomiast polska senator Janina Sagatowska, przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, w swoim liście napisała m.in.: "Dla wielu mieszkańców Wilna i Wileńszczyzny jesteście najbardziej wiarygodnym źródłem informacji z kraju i ze świata".

Radio Znad Wilii o formule muzyczno-informacyjnej działa od 1 lipca 1992 roku. Jest rozgłośnią regionalną, nadającą w promieniu 100 km wokół Wilna. Rozgłośnia jest zaliczana do najpopularniejszych w Wilnie i regionie wileńskim.

Od czterech lat działa portal Radia Znad Wilii (www.zw.lt), a przed dwoma laty zostało uruchomione internetowe młodzieżowe radio ZW FUN.

Podczas środowych uroczystości jubileuszowych została m.in. zainicjowana społeczna zbiórka pieniędzy na odnowę grobu profesora Uniwersytetu Wileńskiego Piotra Sławińskiego, spoczywającego na cmentarzu na Rossie.

Sławiński był uczniem Jana Śniadeckiego, polskiego astronoma, matematyka, filozofa, geografa i krytyka literackiego. Po śmierci Śniadeckiego Sławiński, w latach 1807-1825, kierował Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Wileńskiego.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)