Jean Prince miała 50 lat, kiedy zaczęła pracę w firmie technologicznej w Wielkiej Brytanii jako autor techniczny opisujący dokumentację oprogramowania. - Czułam się bardzo szczęśliwa – powiedziała.

Ale nie była szczęśliwa.

- Miejsce pracy stało się bardziej bezosobowe z coraz trudniejszą atmosferą - powiedziała. Wszyscy zajmowali się własnymi sprawami. Czuła się niedoceniana.

Starsi pracownicy są bardziej nieszczęśliwi w pracy niż ich młodsi koledzy – wynika z badań przeprowadzonych na ponad 2 tys. ankietowanych w Wielkiej Brytanii przez firmę Robert Half. Jeden na sześciu brytyjskich pracowników powyżej 35 roku życia stwierdził, że jest nieszczęśliwy w pracy. Prawie jedna trzecia osób powyżej 55 roku życia uznała, że nie czuje się mile widziana w pracy, a 16 proc. powiedziało że nie ma przyjaciół w pracy.

Jakie są przyczyny? Stres w pracy na wysokim stanowisku lub rozczarowanie, że nie wspięło się dostatecznie wysoko na drabince kariery. To prawda, że wynagrodzenia są wyższe, ale i wydatki rosną. Równowaga między pracą a życiem prywatnym oznacza także dbanie o dzieci, a nie tylko zarządzanie własną osobą.

Johanna Bodnyk pracowała sześć lat jako koordynator ds. Kultury i komunikacji w Centrum Studiów Bliskiego Wschodu na Uniwersytecie Harvarda. W pewnym momencie wszyscy jej przyjaciele założyli rodziny i ona zdała sobie sprawę, że jej relacje ze współpracownikami są tylko zawodowe. To skłoniło ją do ponownej oceny wielu spraw w swoim życiu – w tym pracy.

Dwa lata temu, w wieku 34 lat, zmieniła pracę i nauczyła się programować. Wielu trzydziestolatków jest na takim etapie, że postępuje podobnie – pragnie coś zmienić w swoim życiu.

Jedna piąta starszych pracowników uważa, że pracodawcy nie traktują równomiernie starszych i młodszych pracowników. Najgorzej sytuację oceniają pracownicy powyżej 55 roku życia – aż jedna trzecia z nich czyje się gorzej traktowana niż ich młodsi koledzy.

Młodsi ludzie mają niższe oczekiwania, większe nadzieje i nie są jeszcze wypaleni.

>>>Czytaj więcej: Kraj "usychającej wiśni". Japońscy seniorzy chcą przeżyć jesień życia w... więzieniu