"Właśnie wyszedłem ze spotkania z kierownictwem JP Morgana, gdzie już na 99,9 proc. mamy bardzo dobre informacje, z którymi przyjedziemy do Polski, bo jest to jeden z największych banków, który jedną z trzech, czterech swoich głównych siedzib chce właśnie ulokować w Polsce" - powiedział Morawiecki.

Jak dodał, kiedy bank pojawił się na Filipinach, to na początku stworzył w Manili 3 tys. miejsc pracy. "Dziś to jest 23 tys. miejsc pracy i myślę, że tak będzie też w Polsce w ciągu 5-7 lat" - stwierdził Morawiecki. "Oferujemy znakomitych inżynierów, informatyków, co jest doceniane przez instytucje finansowe, takie jak JP Morgan" - dodał wicepremier.

Zgodnie z informacjami publikowanymi przez sam bank, instytucja ta, jeszcze jako JP Morgan, otworzyła swój oddział operacyjny na Filipinach w 1961 r. Obecnie prowadzi tam usługi bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej oraz liczne inne usługi finansowe i handlowe. W 2005 r. w Manili otwarto globalne centrum wsparcia dla licznych, oferowanych linii biznesowych - informuje bank. Jak dodaje, centrum obsługuje operacje JP Morgan Chase na całym świecie, dostarczając różnego rodzaju usług outsourcingowych i wsparcia. Według informacji banku, centrum, zlokalizowane obecnie w dwóch miejscach - w Manili i Cebu - zatrudnia ponad 14 tys. pracowników.

JP Morgan Chase jest międzynarodową firmą specjalizującą się w bankowości i usługach finansowych; jest też największym bankiem w USA i trzecim bankiem na świecie pod względem wartości aktywów.

Fundusz hedgingowy firmy jest drugim co do wielkości funduszem tego typu w USA. JP Morgan specjalizuje się w bankowości inwestycyjnej, komercyjnej i prywatnej, zarządzaniem aktywami oraz papierami dłużnymi.

Kwatera główna JP Morgan Chase znajduje się w Nowym Jorku. Firma powstała w 2000 roku, gdy doszło do fuzji Chase Manhattan Corporation i J.P. Morgan & Co.

JP Morgan Chase należy do tzw. wielkiej czwórki amerykańskich banków (pozostałe to Bank of America, Citigroup i Wells Fargo), które razem mają blisko 40 proc. wszystkich depozytów w USA.

Jak podaje firma jej klientami - w ponad stu krajach - są korporacje, inwestorzy instytucjonalni, fundusze hedgingowe, rządy oraz zamożne osoby prywatne.

JP Morgan Chase otworzył przedstawicielstwo w Polsce w 1995 roku. Oddziały firmy znajdują się we wszystkich centrach finansowych regionu.

>>> Czytaj też: Bolesny upadek nadbałtyckich Niemiec. Merkel powinna zapłacić za to polityczną cenę