Wielka Brytania w ciągu roku spadła aż o 13 pozycji i była jedynym krajem z grupy G7, który zaliczył spadek. Zaufanie ekspatów do brytyjskiej gospodarki oraz brytyjskiej polityki zmniejszyło się odpowiednio o 20 i 22 proc.
“Niewiele krajów doświadczyło tak dużego pogorszenia pozycji jeśli chodzi o ekspatów. Prawdopodobnie to efekt decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej”- czytamy w raporcie HSBC. W ramach badania przebadano ponad 27,5 tys. osób ze 159 krajów.

Wciąż jednak wysokiej klasy zagraniczni specjaliści w Wielkiej Brytanii deklarowali, że podoba im się zanurzenie w brytyjskiej kulturze, a kraj plasuje się wysoko w rankingu awansu zawodowego. “Wiele aspektów życia w Wielkiej Btrytanii – w miastach, miasteczkach czy na wsiach – wciąż podoba się obcokrajowcom” – piszą autorzy raportu.

Po raz trzeci z rzędu na pierwszej pozycji w ogólnym zestawieniu znalazł się Singapur, a tuż za nim Norwegia i Nowa Zelandia. Pierwszą piątkę zamknęły Niemcy i Holandia.

Dokąd emigrować, aby zarabiać najwięcej?

Reklama

Wysokiej klasy obcokrajowcy przenoszący się do Szwajcarii zarabiają średnio 193 tys. dol. (707 345 zł) rocznie. To najwięcej na świecie i o ponad 54 proc. więcej, niż zarabialiby w kraju pochodzenia – wynika raportu HBCS.

W przypadku przeniesienia się do Arabii Saudyjskiej, zarobki rosną aż o 58 proc.

Szwajcaria już trzeci rok z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w rankingu zarobków ekspatów HSBC. Norwegia i Niemcy zajęły kolejno drugie i trzecie miejsce, tuż przed Singapurem.

Prawie 8 na 10 ekspatów, którzy przenoszą się do Szwajcarii, deklaruje, że po przeprowadzce posiada większy dochód rozporządzalny niż w kraju pochodzenia.

“Szwajcaria zawsze miała dobre wyniki gospodarcze” – komentuje Dean Blackburn, szef HSBC Expat. „Większość ekspatów tu jest zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu, a ich perspektywy zarobkowe są lepsze. Ludzie ci należą także do największych optymistów jeśli chodzi o gospodarkę alpejskiego kraju” – dodaje Blackburn.

Gruby portfel to jednak nie wszytko. W ogólnym rankingu HSBC Szwajcaria znalazła się dopiero na 11 miejscu ze względu na stosunkowo niskie wyniki jeśli chodzi o warunki dla rodziny. Pozycja Szwajcarii w innych kategoriach także pozostawia wiele do życzenia. Pod względem łatwości integracji z rodowitymi Szwajcarami kraj znalazł się na dalekim 36 miejscu.

Z podobnych względów Arabia Saudyjska – pomimo dobrych warunków zarobkowania – w ogólnym rankingu zajęła dalekie 40 miejsce.

>>> Czytaj też: Ranking najbardziej konkurencyjnych gospodarek: Polska traci, lider bez zmian