Jak poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor zarządzający Centrum Usług Wspólnych PwC Paweł Mleczko, tylko w tym roku znalazło tam zatrudnienie ponad 500 nowych specjalistów. W kolejnych miesiącach spółka zamierza przyjąć 300 kolejnych osób - poszukując zarówno młodych absolwentów znających języki, jak i menedżerów.

Katowickie Centrum Usług Wspólnych (Service Delivery Center) PwC nie świadczy usług dla zewnętrznych klientów. Zajmuje się usługami wsparcia dla działów audytu finansowego, doradztwa podatkowego oraz usług kadrowych, księgowych i zakupów dla spółek PwC zlokalizowanych w ponad 50 krajach na świecie. W Katowicach działa od 2009 r.

Od 2014 r. firma wynajmuje powierzchnie w bliźniaczych biurowcach Silesia Business Park w Katowicach, budowanych przez firmę deweloperską Skanska Property Poland. Dotąd zagospodarowała w większości pierwszy biurowiec – A, ostatnio wynajęła dwa piętra w kolejnym, oddanym w tym roku biurowcu C (dominującym najemcą budynku B jest firma Capgemini Polska).

Silesia Business Park powstaje przy ulicy Chorzowskiej - jednej z głównych arterii Katowic i całej konurbacji katowickiej. Zaprojektowane przez pracownię architektoniczną Medusa budynki Silesia Business Park mają od poziomu garaży 52 metry wysokości. Ich charakterystyczne elewacje, nazwane „tiramisu”, składają się z 26 szklano-aluminiowych pasów - czarnych, złotych i białych.

Każdy z budynków Silesia Business Park ma 12 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni na 12 kondygnacjach naziemnych. Wszystkie będą miały łącznie 48,7 tys. m kw. powierzchni biurowej i usługowej. Kompleks ma posiadać 600 miejsc parkingowych na i pod ziemią oraz parkingi dla rowerów i punkty do ładowania aut elektrycznych.

Obecnie powstaje czwarty, ostatni budynek D Silesia Business Parku, który ma być gotowy w III kw. 2018 r. Pytany o perspektywy dalszego rozwoju w Katowicach regionalny dyrektor ds. wynajmu w Skanska Marek Stasieńko powiedział, że spółka koncentruje się na razie na dokończeniu komercjalizacji budynku C; rozpoczęła też już rozmowy z potencjalnymi zainteresowanymi powierzchniami w budynku D.

„Czekamy na zakończenie tych rozmów przed podjęciem decyzji, co dalej. Nie mamy sprecyzowanych planów co do startu kolejnej inwestycji” - powiedział Stasieńko. Dopytywany przez PAP zaznaczył, że dotyczy to również posiadanych przez firmę gruntów przy innej kluczowej katowickiej arterii, Alei Roździeńskiego, które umożliwiają budowę np. podobnego, jak przy ul. Chorzowskiej, kompleksu biurowego.

Uczestniczący w środowej konferencji prasowej prezydent Katowic Marcin Krupa akcentował, że powstała w połowie br. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, której centralnym ośrodkiem są Katowice, jest coraz bardziej konkurencyjna pod względem oferty dla nowoczesnego biznesu w skali kraju, Europy i świata, co potwierdzają m.in. dotychczasowe decyzje inwestycyjne Skanski i PwC.

„Bardzo też cieszę się, że dzięki takim inwestycjom, ta część Katowic zyskuje. Inwestycje, które widzimy tu, na zachód od centrum, poszerzają to centrum. Już kiedyś mówiłem, że będę czuł się spełniony nie tylko jako prezydent, ale i mieszkaniec miasta, jeżeli centrum Katowic oprze się na ul. Bocheńskiego” - zaznaczył Krupa (Silesia Business Park znajduje się w pobliżu ul. Brackiej, która przedłuża ul. Bocheńskiego – PAP).

Łącznie w spółkach firmy doradczej PwC w Polsce pracuje ok. 4,5 tys. osób. Firma posiada w kraju 8 biur regionalnych. W 2014 r. dodatkowo otworzyła Centrum Kompetencyjne w Gdańsku, a w ub. roku Centrum Usług Wspólnych w Opolu.(PAP)

autor: Mateusz Babak

edytor: Bożena Dymkowska