Blisko 27 proc. firm planuje zatrudniać pracowników po 50. roku życia, wynika z danych Work Service. Jednocześnie w ciągu półtora roku o 10 pkt proc. zwiększył się odsetek firm, które mają w swojej załodze osoby 50+.

"Widać wyraźnie, że rośnie zainteresowanie pracownikami 50+. Półtora roku temu takie osoby zatrudniało 76 proc. firm. Teraz ten odsetek wynosi blisko 86 proc. ,co oznacza wzrost o 10 pkt proc. Korzystają na tym obie strony - pracodawcy rekompensują sobie deficyty w innych grupa wiekowych, a pracownicy, którzy są już po 50. roku życia, mają większe szanse na pracę niż jeszcze kilka lat temu. Widać to w danych GUS dotyczących bezrobocia (według metodologii BAEL). W II kw. 2015 roku w grupie 55-64 wynosiło ono 5,3 proc., a obecnie to już 4 proc." - powiedział dyrektor Zespołu Analiz w Work Service Andrzej Kubisiak, cytowany w komunikacie.

Od wielu lat w Polsce panował trend sięgania przez pracodawców po osoby młode. Jednak wraz z rekordowo niskim poziomem bezrobocia, utrzymującą się emigracją oraz malejącą podażą pracowników sytuacja się zmieniła. Deficyty kandydatów rosną, a to wymusza na pracodawcach zmianę podejścia do zatrudnianych osób. Korzystają na tym pracownicy 50+. Z najnowszych danych Work Service wynika, że 26,7 proc. pracodawców planuje w ciągu 12 miesięcy zatrudniać osoby właśnie w tej grupie wiekowej. Na przestrzeni 1,5 roku to wzrost o blisko 7 pkt proc., podano również. W ciągu dekady odsetek zatrudnionych seniorów zwiększył się w Polsce z 28,5 proc. do 47,4 proc. To drugi największy wzrost w Unii Europejskiej. Na korzyść starszych pracowników przemawia ich wieloletnie doświadczenie na rynku pracy oraz podejście do powierzanych im obowiązków.

"Jeżeli spojrzymy na motywację pracodawców, którzy zatrudniają pracowników 50+, to najczęściej podawanym powodem jest ich duże doświadczenie zawodowe, na co wskazuje 32,1 proc. badanych. Dla co piątej firmy decydujące jest ich zaangażowanie w realizację zadań. Co ważne dla przedsiębiorców, to fakt, że starsi pracownicy rzadziej zmieniają pracę. Na ten powód wskazało 18,9 proc. badanych. To pokazuje, że firmy wolą stabilną załogę. Warto również zauważyć, że nieco ponad 8 proc. firm zatrudnia osoby 50+, bo nie może znaleźć młodszych pracowników" - podsumował Kubisiak.

Badanie "Postawy pracodawców wobec seniorów na rynku pracy" zostało przeprowadzone przez firmę Work Service na celowej próbie 105 przedsiębiorstw. Próbę dobrano z ogólnopolskiej bazy klientów Grupy Work Service. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w terminie lipiec-sierpień 2017 r.

>>> Czytaj też: Setki tysięcy Ukraińców to za mało. Demograficzna bomba na rynku pracy tyka